Pápežova návšteva Slovenska v septembri tohto roku je príležitosť, aby sme sa nechali viesť Františkovým duchom. Slovenská cirkev by sa preto nemala vydať vlastnou cestou, ale veriaci by sa mali aktívne pripraviť. Pred príchodom pápeža Františka by si mohli prečítať jeho dokumenty, aby plne pochopili jeho slová a gestá, myslí si slovenský kňaz, ktorý pôsobí v Ríme.

Peter Dubovský pôvodom z Pečeňad je vicerektor Pápežského biblického inštitútu v Ríme. V rozhovore pre denník Štandard jezuita prezradil svoje očakávania a nádeje pred septembrovou návštevou pápeža Františka na Slovensku. Kňaz Dubovský je tiež plodný autor a odborník na Starý zákon. Druhú časť rozhovoru na biblické témy zverejníme neskôr.

Aký je význam pápežovej návštevy na Slovensku?

Pre Slovensko pápežova návšteva môže byť veľká príležitosť, aby si osvojilo ducha, ktorého prináša Svätý Otec František. Ak sa pozriete na dejiny, každý z posledných pápežov priniesol niečo nové a dovolím si povedať, že aj neočakávané: či už to bol Ján XXIII, Pavol VI., Ján Pavol II., alebo Benedikt XVI. V ich slovách a gestách možno rozoznať vanutie Ducha Svätého.

A teraz prichádza pápež František z iného konca sveta, človek, ktorý musel riešiť problémy, ktoré nie sú typické pre Európu. Prináša so sebou otázky, ktoré by európsky či severoamerický pápež asi nepriniesol: otázky ekológie, chudobných, korupcie, klerikalizmu, identity kňazstva a podobne. Tak ako predchádzajúci pápeži, aj on ukazuje cestu, ktorou by cirkev mala ísť.

Ale aj cestu, ktorou nemá ísť.

Áno, každý pápež minulého storočia sa musel vyjadriť aj k pálčivým otázkam svojej doby. Ján Pavol II. v roku 1994 ukončil diskusiu o vysviacke žien, Benedikt XVI. sa vyjadril k rôznym teologickým otázkam. U Františka je to jeho posledné motu proprio o slávení takzvanej tridentskej omše. V posledných rokoch sa začali zakladať nové tridentské spoločenstvá a niektoré začali otvorene kritizovať pápeža, pochybovať o Druhom vatikánskom koncile a vytvárať cirkev v Cirkvi. Svätý Otec František v apoštolskom liste Traditionis custodes ukázal, že toto nie je cesta a ukazuje, ako by sa tieto skupiny mali integrovať.

Pápež teda prináša nového ducha a v súvislosti s jeho návštevou u nás vidím dve možnosti. Na jednej strane my na Slovensku môžeme z toho mať veľkú slávnosť a po odchode pápeža budeme robiť všetko presne tak, ako sme robili predtým.

A druhá?

Prijmeme ho a začneme sa identifikovať s tým, čo nám prináša. Napríklad celá polemika o postsynodálnej exhortácii Amoris laetitia bola o poznámke pod čiarou, ale aj tu by sme sa mali sústrediť na ducha, ktorého dokument prináša. V encyklike Laudato si´ pápež otvára tému ekológie a ukazuje, ako sa máme starať o našu planétu. V encyklike Fratelli tutti upozorňuje na hlad a chudobu vo svete. V úvode do exhortácie Evangelii Gaudium vnáša nového ducha do teologických štúdií. A teda teraz my slovenská cirkev stojíme pred otázkou: Pôjdeme svojou vlastnou cestou alebo prijmeme pápežovho ducha?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.