Na celoštátnej úrovni si hlavnú pozornosť uzurpuje delta variant, všadeprítomné covidpasy a pravidelné masové protesty proti pandemickým opatreniam a očkovaniu. Na druhom mieste sú ničivé požiare okolo mesta Var. Na juhu však zároveň kulminuje drogová kriminalita. Len v Marseille si boje medzi gangmi vyžiadali 15 obetí, z toho viaceré boli tínedžeri. Streľba sa stala smutnou súčasťou života niektorých štvrtí, kde sa dá zohnať samopal za bagateľ.

Dva mesiace, 15 obetí. Smutná štatistika je dôsledkom hustej siete obchodovania s drogami, ktorú má pod palcom viacero gangov v Marseille. Podobná situácia je aj v ďalších mestách na juhu Francúzska.

Len cez víkend v druhom najväčšom francúzskom meste prišli o život traja mladíci. Pár dní predtým len 14-ročný chlapec. Pre drogové gangy pracujú čoraz mladšie deti, ktoré sa potom stávajú obeťami mafiánskych prestreliek.

Víkendové vražedné komando

Dvaja mladíci vo veku 25 a 26 rokov sa cez víkend stali obeťami útoku v chudobnej štvrti Marronniers v Marseille. Podľa očitých svedkov na nich spustila paľbu približne desiatka útočníkov, ktorí jazdili po okolí v autách.

„Videl som, že jedného postrelili, myslím do nohy. Skúšal vstať, ale dobehol ho útočník a chladnokrvne ho zastrelil,“ povedal pre BFMTV jeden zo svedkov. Ďalší svedkovia opisovali, že to bolo bleskové – len pár minút streľby, po ktorých nasledoval krik.

Ešte krutejší osud postretol 27-ročného muža v centre Marseille, kam ľudia pre rozliehajúcu sa streľbu zavolali políciu. Útočníci ho odvliekli do auta, kde zhorel zaživa. Polícia neskôr auto s mladíkom zhoreným na uhoľ našla v inej časti mesta. Bežná taktika, akou si medzi sebou vyrovnávajú účty miestne drogové gangy, píše denník Le Figaro.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.