Pád Kábulu je historický moment so zatiaľ nedozernými dôsledkami. Je to tiež koniec jednej dejinnej kapitoly, ktorá sa začala písať pred dvadsiatimi rokmi, 11. septembra 2001. O vojne v Afganistane určite vzniknú hrubé knihy, bude sa o nej učiť na prestížnych univerzitách a slúžiť ako varovanie budúcim svetovým lídrom. Prvé analýzy, komentáre a náčrty výkladu vznikajú práve v týchto dňoch. Nasleduje výber toho najzaujímavejšieho, čo v poslednej dobe k téme vzniklo.

Bari Weissová zhromaždila v článku "Prečo sme zlyhali: Americký odchod z Afganistanu" (Why We Failed: The American Exit From Afghanistan) myšlienky niekoľkých popredných mysliteľov a politikov ohľadom americkej zahraničnej politiky. Podľa Thomasa Jocelyna, šéfa blogu Long War Journal, za neúspech môžu chyby amerických prezidentov. Počnúc Billom Clintonom, ktorý včas nezlikvidovali Usámu bin Ládina, a končiac Joeom Bidenom.

"Od roku 2018 je americká armáda zapojená do iluzórneho mierového procesu s Talibanom, pretože ministerstvo zahraničia opakovane vyhlasovalo, že neexistuje žiadne "vojenské riešenie" konfliktu. To však bola vždy lož. Vo chvíli, keď Taliban preberá kontrolu nad Kábulom, sa Američania môžu sami presvedčiť, že džihádisti mali "vojenské riešenie" celý čas na mysli," píše Jocelyn.

Bývalý kongresman Justin Amash, pôvodne republikán, ktorý ale odišiel zo strany kvôli Trumpovi, zase tvrdí, že "slobodu nemožno vynútiť násilím". Politológ, komentátor pre Bloomberg a známy intervencionista Eli Lake kladie vinu za porážku na Trumpa a Bidena, keďže sa rozhodli stiahnuť. Postavenie USA podľa neho bolo udržateľné.

V podstate rovnaký názor zastáva generál H. R. McMaster, Trumpov exporadca pre národnú bezpečnosť. Novinár magazínu Tablet, ktorý v Afganistane slúžil ako vojak, Jacob Siegel, píše o všeobecnej korupcii. Za porážku podľa neho môže "pýcha, že môžeme vziať v roku 2001 spustošenú krajinu a urobiť z nej malé Nórsko" a "lživosť amerických vojenských a civilných predstaviteľov, ktorí uvádzali americkú verejnosť do omylu zveličením skromných úspechov".

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.