Na stredné školy mieria pod hlavičkou projektu SOWA tour slovenskí influenceri. Rečniť budú o kyberšikane, mediálnej gramotnosti či rasizme. Popri menách ako Sajfa, Viktor Vincze či Monika Tódová dostanú priestor aj autorky podcastu, ktoré vravia, že sexuálna výchova na školách by sa mala konať aspoň raz týždenne a riešiť by sa na nej vraj malo všetko. Organizátor projektu si myslí, že úspech bude ovplyvniť čo i len jediného tínedžera.

Niekoľko stoviek tisíc žiakov onedlho po veľmi turbulentnom období zasadne do školských lavíc. Ministerstvo vzhľadom na covidovú situáciu pripravilo sériu opatrení a odporúčaní, ktoré by mali nasledovný akademický rok ochrániť od výraznejšieho rušenia prezenčnej výučby.

Pre mnohých študentov však bude školský rok 2021/2022 výnimočným ešte čímsi iným. V rámci projektu SOWA tour, ktorý zastrešujú organizátori ankety Social Awards Slovakia (SOWA), ich totiž priamo v školách navštívia viaceré známe osobnosti a takzvaní influenceri.

„Vždy jeden týždeň, každý mesiac naplánujeme návštevy jednej až dvoch škôl denne, to znamená, že za týždeň prejdeme približne 10 škôl. Ak by mal projekt úspech a my by sme zvládli viacej prednášok, určite ho rozšírime,“ priblížil organizátor ankety SOWA Štefan Šperka.

Od kyberšikany po rasizmus

Projekt je zameraný na stredné školy a študentom by mal prostredníctvom série prednášok pomôcť získať pohľad aktívnych a dospelých ľudí. Autori svoj plán predstavili pred niekoľkými dňami v Bratislave na lodi ukotvenej na petržalskej strane Dunaja.

Ako býva pri podobných prednáškových šnúrach častokrát zvykom, SOWA tour sľubuje kombinovať všeobecne prospešné neutrálne témy so záležitosťami, ktoré stoja v epicentre polarizácie spoločnosti. Na pretras preto nepríde len finančná gramotnosť, kyberšikana či zdravie, ale aj homofóbia, sexuálna či mediálna výchova.

„Od začiatku som nechcel, aby Social Awards Slovakia boli len anketou, kedy raz ročne odovzdáme sošky oceneným, ale aby mala väčší rozmer a edukačný smer. Práve SOWA tour nám pomôže posunúť celý projekt na vyššiu úroveň,” rozvinul svoje ambície Šperka, ktorý sa pochválil tým, že záštitu nad prednáškami prevzal aj bratislavský župan Juraj Droba.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.