Požiadavka ovládania waleštiny v dvojici kultúrnych inštitúcií vo Walese je údajne rasistická, lebo vylučuje menšiny. Okrem iného je vraj problémom aj samotná podstata príslušnosti k Walesanom, ktorá má vylučovať černochov a ďalších ľudí inej farby pleti.  

Dvojica kultúrnych ustanovizní vo Walese (súčasť Veľkej Británie) má byť v niektorých oblastiach rasistická. Reč je o Umeleckej rade Walesu a Amgueddfa Cymru – Národnom múzeu Walesu. Dospela k tomu analýza, ktorú si dali vypracovať samotné inštitúcie. Informuje o tom britský denník Telegraph.

Na analýze spolupracovala Umelecká antirasistická únia, ktorá uviedla, že ani jedna z menovaných inštitúcií nerobí dostatok na prijatie černošských či iných menšinových osôb. Podľa nich menšiny nie sú dostatočne zapojené z dôvodu „koncentrovaných štrukturálnych snáh“.

Inak povedané, spomenuté organizácie vraj menšiny vedome vytlačujú mimo na základe vypočítaných vzorcov. Do tohto vzorca má napríklad patriť vyžadovanie znalosti waleštiny pre waleské kultúrne inštitúcie, čo vraj môže „vylučovať čiernych a nečiernych farebných ľudí“.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.