Wikipédia je jednou z najmocnejších internetových stránok na svete. Je to piaty najnavštevovanejší web s viac ako šiestimi miliardami návštevníkov za mesiac. Anglická verzia Wikipédie má vyše šesť miliónov článkov, slovenská verzia cez 237-tisíc. Dohromady ide o 56 miliónov hesiel vo viac ako 300 jazykoch. Aj keď na citovanie Wikipédie sa v akademickom prostredí hľadí cez prsty, stále častejšie možno na citovanie Wikipédie naraziť v médiách. Často je to prvá zastávka pri hľadaní informácií o takmer akejkoľvek téme. Môže rozhodovať krčmové hádky, ale tiež napríklad byť úvodom k vysoko kontroverzným témam. O čom informuje Wikipédia, je teda dôležité, ale ešte dôležitejšie je, ako o tom informuje.

Koncom júna sa Wikipédia preto ocitla pod priamym útokom svojho spoluzakladateľa Larryho Sangera. Obvinil ju, že sa vzdialila svojim zakladateľským ideálom a stala sa v podstate propagandistickú stránkou ľavej časti politického spektra.

To, že v pozadí Wikipédie zúria ostré boje ohľadom vyznenia článkov, je všeobecne známe, dokonca je to terčom množstva internetových vtipov. Existuje aj stránka dokumentujúca "najtrápnejšie editačné vojny na Wikipédii". Wikipédisti, ako si hovoria dobrovoľní prispievatelia a editori, sa dokázali pohádať o takých dôležitých témach, ako napríklad, či slovo Into v názve filmu Star Trek Into Darkness (Star Trek: Do temnoty) má byť napísané s veľkým alebo malým písmenom, či článok o arachnofóbii má obsahovať obrázok pavúka, alebo či U2 má byť opísaná ako "írska kapela", alebo "kapela z Írska". Jedna z týchto editačných vojen sa týkala aj Sangera. V roku 2005 vyšlo najavo, že Jimmy Wales, druhý zo spoluzakladateľov, sústavne odstraňuje zo svojho hesla na Wikipédii akékoľvek zmienky o Sangerovi ako o jednom zo zakladateľov.

Počiatky Wikipédie siahajú do roku 2000, keď sa Sanger, vtedy študent filozofie, a Wales, bývalý obchodník s cennými papiermi, pohádali na online fóre ohľadom libertariánskej mysliteľky Ayn Randovej. Diskusia pokračovala na emaile a nakoniec sa Wales opýtal Sangera, či by mu nepomohol so založením internetovej encyklopédie. Wales v tej dobe vlastnil internetovú firmu Bomis, zameranú na distribúciu erotického materiálu za poplatok. Peniaze z Bomis poslúžili na rozjazd onej internetovej encyklopédie Nupedia. Lenže jej tvorba bola pomalá a zdĺhavá, pretože každé heslo muselo byť overované expertom z odboru. Sanger preto prišiel s nápadom založiť encyklopédiu na koncepte Wiki, webovej stránke, ktorá môže byť upravená kýmkoľvek v reálnom čase. Wiki znamená v havajčine rýchlo. Tak bola v januári 2001 oficiálne spustená Wikipédia. Sanger sa stal jej prvým šéfredaktorom.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.