Američania v Afganistane utopili objem peňazí, z ktorého by vedela celá Slovenská republika fungovať viac ako 80 rokov. Aký to malo efekt? Takmer žiadny.

Militantné hnutie Taliban si za menej ako mesiac od odchodu amerických síl z Afganistanu podmanilo takmer celú krajinu. Dielo skazy bolo dokonané začiatkom týždňa, keď islamisti obsadili sídlo prezidenta a usalašili sa priamo v jednej z kancelárií.

Pred talibmi, ktorých počet je odhadovaný na zhruba 80-tisíc, vzala nohy na plecia aj demoralizovaná armáda, hoci deklarovaný počet jej členov je tri- až štyrikrát vyšší a charakterizovala ju aj technologická prevaha.

Napriek jemnej rétorike, ktorú radikáli po prevzatí moci zvolili, a videám z miestneho lunaparku, ktoré vzbudzovali pocit „obyčajnej ľudskosti“, sa krajina, zdá sa, vracia späť pod panstvo skrivodlivého moslimského práva šaría.

Realitou sú streľby na odporcov nového režimu, zahaľovanie žien sa zintenzívňuje, sloboda médií zrejme nebude platiť ani na papieri a objavili sa prvé správy o tom, že talibovia chodia od dverí k dverám a vyhľadávajú svojich oponentov či ich príbuzných, ktorých kruto mučia.

Spojenci po sebe zanechali poklad

Taliban po odchode spojeneckých jednotiek z regiónu získal cenné know-how, modernú infraštruktúru, bojovú a civilnú techniku za miliardy dolárov. Medzi nimi zrejme aj najmodernejšiu technológiu na identifikáciu osôb.

Radikálna skupina však neovláda celý štát. V afganskom údolí Pandžšír sa podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova formuje odboj, ktorý vedú bývalý viceprezident Amrulláh Sálih a Ahmad Masúd, syn známeho bojovníka proti Talibanu.

Celkový obraz je však zrejmý. Západ, špeciálne USA, vďaka kombinácii vlastnej naivity a neochoty Afgancov bojovať za svoju lepšiu budúcnosť, utrpel najväčší debakel v modernej histórii svojich zahraničných dobrodružstiev.

Jednou z najzaujímavejších otázok je, koľko to všetko stálo a ešte len bude stáť. Odpoveď na ňu poskytol ekonomický magazín Forbes. Hoci operuje s ciframi, ktoré bývajú označené ako nadhodnotené, faktom je, že aj polovičné sumy by vyrážali dych.

Slovensko by z toho fungovalo 80 rokov

Za 20 rokov od 11. septembra 2001 minuli Spojené štáty na vojnu v Afganistane viac ako dva bilióny dolárov. To je v prepočte 300 miliónov dolárov denne, každý deň, po dobu dvoch desaťročí. Po prepočítaní ide o 50-tisíc dolárov za každého zo 40 miliónov obyvateľov tejto krajiny.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.