Kriminálka vzniesla obvinenie pre nezákonné prepisy hotela v prospech Rudolfa Hrubého a Maroša Grunda z Esetu, za ktorých podľa Threemy na súdoch loboval Zoroslav Kollár a Marián Kočner. Exprokurátor Dušan Kováčik proti ich súperovi vzniesol svoju jedinú obžalobu, ktorú napísal nevšedne rýchlo – za jediný deň.

Najvyšší súd v lete rozhodol o vrátení podielov spoluvlastníkovi hotela Carlton Erikovi Mikurčíkovi, ktorého sa z projektu snažili vytlačiť jeho pôvodní partneri Rudolf Hrubý a Maroš Grund. Súdy však budú v tomto spore aj naďalej rozhodovať o rozdelení podielov. Krátko predtým sa ich totiž pokúsil tvrdým spôsobom vytlačiť z hotela sám Mikurčík.

Toto rozhodnutie, podľa ktorého nižšie súdy predtým konali nezákonne pri prepise podielov, bude mať dosah aj na vyšetrovanie minimálne sudcov a súdnych úradníkov, ktorí nezákonný prepis majetku zrealizovali. Bolo to na základe dokladov, ktoré mohli byť úmyselne manipulované. Aspoň tak to predpokladá vyšetrovateľ.    

Najvyšší súd teraz ustálil, že Mikurčík bol ako vlastník hotela vymazaný nezákonne. Proti Mikurčíkovi sa podľa komunikácie z Threemy postavila sudcovská mafia okolo Zoroslava Kollára a sudcu Vladimíra Sklenku. Súdy nezvyčajne rýchlo a nezákonne konali proti Mikurčíkovi a v prospech Grunda s Hrubým. To, že boli porušené jeho práva na spravodlivý proces, konštatoval nezávisle od rozhodnutia Najvyššieho súdu krátko pred tým aj Krajský súd. 

Agresívny obchodný spor o vlastníctvo hotela, v ktorom obe strany proti sebe vytiahli ťažké zbrane, je však zaujímavejší z iného dôvodu. Jedna strana sporu bola až donedávna celé roky úspešnejšia aj vďaka podozrivým prepisom na obchodnom registri, ktoré boli manipulované.

Keďže nezákonné prepisy vykonali v prospech spolumajiteľov Esetu – o čom vypovedá i množstvo správ z Threemy -, nie je vylúčené, že vyšetrovanie sa bude týkať aj ich. Štandard požiadal o rozhovor obe strany, Grund s Hrubým na viacnásobné výzvy na rozhovor nereagovali, neodpovedali ani na naše otázky. Ich advokátska kancelária nám zaslala len všeobecné stanovisko, ktoré zverejňujeme pod článkom. Erik Mikurčík rozhovor prisľúbil, Štandard ho zverejní v nasledujúcich dňoch. 

Rudolf Hrubý dávnejšie klamal o svojich kontaktoch s Marianom Kočnerom a stále zahmlieva aj vzťah so Zoroslavom Kollárom. Práve táto dvojica, podozrievaná z justičnej mafie, podľa Threemy ovplyvňovala súdne procesy, ktoré Mikurčíka pripravili o vlastnícky podiel.

Zaujímavé v tomto spore je aj angažovanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý sa síce preslávil pomerom 61 : 0 nepodaných obžalôb, no práve voči Mikurčíkovi vzniesol svoju prvotinu.

Novodobý boj o Carlton   

Celý príbeh má dlhú minulosť a na pochopenie kauzy si ju treba oživiť. 

Hotel Carlton bol pred piatimi rokmi na predaj. Pôvodný majiteľ sa rozhodol pre ponuku Erika Mikurčíka, Rudolfa Hrubého a Maroša Grunda, ktorí vtedy ešte spolupracovali. Každý z trojice partnerov vlastnil tretinu hotela, ktorý kúpili za takmer 60-miliónov eur.

Strojcom podnikateľského nápadu bol práve Mikurčík, ktorý presvedčil svojho známeho Maroša Grunda a jeho kolegu Rudolfa Hrubého, aby do perspektívneho biznisu vstúpili a zabezpečili naň financovanie. Obaja vstúpili do Mikurčíkovej firmy ADS Property. Časť peňazí na kúpu hotela firme požičali, časť získali bankovou pôžičkou.

Cez túto firmu trojica vlastnila spoločnosť Carlton Property, ktorá bola majiteľom hotela. Lenže spokojné spolunažívanie netrvalo dlho, medzi „eseťákmi“ a Mikurčíkom sa rozhorel spor. Mikurčík začal podozrievať partnerov, že ho chcú z hotela vyšachovať.

Štandard nie je schopný vyhodnotiť, nakoľko boli jeho obavy oprávnené, avšak Mikurčík reagoval tvrdým ťahom, keď sa mu cez zvýšenie základného imania podarilo zmeniť podiely a firmu ovládnuť. Na základe formálneho nedostatku (nezaplatenie poplatku dvetisíc eur) vypovedal zmluvu o vstupe Grunda a Hrubého do firmy.

Mikurčík týmto krokom získal 92-percentný podiel, čím partnerov z projektu vytlačil. Pritom Grund s Hrubým na rozdiel od Mikurčíka vložili do projektu financie. O vložený majetok by síce neprišli, keďže ten je viazaný zmluvami o pôžičke, ktoré ako záväzok firmy Mikurčík nespochybnil. No týmto ťahom by fakticky prišli o svoj podiel v samom hoteli. Aj tento postup je súčasťou samostatného trestného konania proti Mikurčíkovi.

No ešte pozoruhodnejší je tento príbeh z opačnej strany, v ktorej sa podľa svedectiev z Threemy angažoval „justičný mág“ Zoroslav Kollár, aktuálne stíhaný pre viacero podozrení z ovplyvňovania sudcov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.