Je to už 30 rokov, čo pašované rádio od organizácie ACN písalo dejiny Ruska. Radio Blagovest funguje dodnes.

Presne 19. augusta sme si tento týždeň pripomenuli 30. výročie puču sovietskej armády a komunistických elít. Svet vtedy obleteli zábery tankov, ktoré smerovali do centra Moskvy a zastavili sa pred budovou parlamentu. Sovietska tlačová agentúra TASS priniesla správu, že prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov je pre chorobu uvoľnený zo svojho úradu. Samozvaný Štátny výbor pre výnimočný stav vyhlásil v krajine výnimočný stav. Bolo to v pondelok 19. augusta 1991 – deň štátneho prevratu.

Pre Gorbačova znamenal začiatok konca jeho politickej kariéry, Borisovi Jeľcinovi, vtedajšiemu prezidentovi Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky, priniesol upevnenie moci. Čoskoro sa stal vodcom odporu voči komunistickým pučistom a jeho hovorcom. Túžba po reformách a demokracii bola medzi obyvateľstvom už veľmi silná, a tak Jeľcinov vplyv rástol.

Hľadá sa rádio

Pamätná je scéna, keď Jeľcin pred budovou parlamentu vystupuje na tank a odtiaľ bez mikrofónu oslovuje ľudí. Po tomto prejave sa vracia do parlamentu a hovorí poslancom: „Teraz potrebujem rádio.“ Chcel osloviť čo najviac ľudí, a preto rýchlo potreboval komunikačný kanál určený pre demokratické hnutie; všetky médiá boli totiž v rukách pučistov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.