Zúčastnil sa na 22 vojenských ťaženiach, prežil 256 bitiek a zažil vládu štyroch cisárov. Reč je o významnom slovenskom vojakovi, husárovi Ladislavovi Škultétym-Gábrišovi. Dnes si pripomíname 190. výročie jeho úmrtia. Zrejme išlo o najdlhšie slúžiaceho vojaka v histórii.

Slovensko nemá núdzu o významné postavy dejín. Viacerí Slováci sa odvahou a húževnatosťou presadili vo vojenstve – doma i v šírom svete. Výnimočným príkladom je Ladislav Škultéty-Gábriš, ktorý si vyslúžil prezývku večný vojak.

Ladislav sa narodil 27. júna 1738 v obci Mojtín (vtedy súčasť Pružiny) na Považí. Jeho otcom bol Juraj Gábriš, ktorý slúžil ako husár v jazdeckom pluku Jána Gilániho. Ladislav sa ako 12-ročný dobrovoľník pripojil k pluku. V roku 1753 po smrti Gilániho pripadol pluk Andrejovi Hadíkovi, ďalšej významnej slovenskej postave.

Ladislav sa v zostave pluku zúčastnil na takzvanej Sedemročnej vojne (1756 až 1763), pričom už ako 19-ročný sa vyznamenal v bitke pri Kolíne i počas dobytia Berlína v roku 1757. V oboch bitkách bol mladík zranený, avšak jeho pôsobenie to neohrozilo.

Zástavník pluku

V rámci vojenskej reorganizácie Hadíkov pluk zrušili a Škultétyho-Gábriša prevelili do neskoršieho ôsmeho husárskeho pluku. V ňom zostal až do svojej smrti. V roku 1775 sa stal poddesiatnikom a o tri roky neskôr ho povýšili na desiatnika.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.