Majú sociálne siete držať na svojej platforme predstaviteľov Talibanu alebo nie? To je debata, ktorá v súčasnosti zamestnáva množstvo ľudí za veľkou mlákou. V jej strede sa nachádza korporácia Twitter, ktorá sa v podstate vyhýbavo vyjadrila, že na jej sociálnej sieti môžu fungovať hovorcovia tohto militantného hnutia, pokiaľ budú dodržiavať pravidlá. Nikto pritom nepochybuje, že šíria propagandu. Problémom je, poukazujú kritici, takzvaný test Trumpom.

Pokiaľ dodržia pravidlá stránky, môžu u nás pôsobiť. Zhruba to vyplýva z vyjadrenia korporácie Twitter pre americký portál Mediaite. Spoločnosť tým reagovala na otázku, či plánujú zasiahnuť proti členom militantného islamisticko-nacionalistického hnutia Taliban na svojej stránke tak, ako to spravili aj iné technologické firmy.

Hovorca Twitteru na otázku priamo neodpovedal, avšak zdôraznil, že budú aktívne dohliadať na dodržiavanie pravidiel sociálnej siete, ktoré zakazujú napríklad oslavovať či podnecovať násilie. Inak povedané, pokiaľ si členovia Talibanu budú dávať pozor na jazyk, môže sociálnu sieť zatiaľ pokojne využívať.

Na Twitteri sú známi hlavne hovorcovia hnutia – Suhail Šahín, Zabíhulláh Mudžáhid či Karí Júsuf Ahmádi. Prvý menovaný má vyše 366-tisíc fanúšikov, druhého sleduje zhruba 320-tisíc a tretí má viac ako 60-tisícové publikum. Tieto účty nie sú oficiálne verifikované, teda označené modrou značkou.

https://twitter.com/Zabehulah_M33/status/1427608430672597005
(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.