Koncom júla sa vo Francúzsku zvyčajne zastavuje život. Obchody a reštaurácie, ktoré nežijú z turistov, sa zatvárajú, úrady prechádzajú do minimálnej prevádzky a Francúzi sa oddávajú niekoľkodenným prázdninovým siestam. Odpočinok nerušia ani štrajky či protesty. Tento rok je ale výnimočný.

Od polovice júla zažívajú desiatky francúzskych miest víkendové demonštrácie, ktoré s postupom rokov naberajú na sile. Minulú sobotu už protestovalo okolo štvrť milióna ľudí.

Prekáža im tvrdosť opatrení, ktorými chce vláda zdolať covidovú epidémiu. Ešte v máji prezident Macron uisťoval, že nikdy nepristúpi k povinnému očkovaniu, v júli otočil. V rekordnej dobe bol schválený príslušný zákon, ktorému vzápätí dali zelenú aj najvyššie súdne inštitúcie. Zdravotníci a zamestnanci verejných služieb sa zaočkovať musia, ale ostatní sú k očkovaniu nútení tým, že im inak bude odopretý prístup na verejné miesta – do reštaurácií, verejnej dopravy, škôl či nemocníc. Prevádzkovateľom navyše nakázali kontrolovať zákazníkov, pokiaľ to porušia, hrozia im vysoké pokuty, zákaz činnosti aj väzenie. Trochu priveľa na krajinu, v ktorej stále prežíva vášeň pre slobodu s odbojnosťou. Sám Macron kedysi označil svojich spoluobčanov za „vzdorujúcich Galov“.

Časť spoločnosti odmieta plošné očkovanie, pretože vláde a médiám jednoducho neveria. Nie sú presvedčení, že plošné očkovanie všetkých, skôr ako zraniteľných skupín, je tým najúčinnejším a najmenej bolestivým východiskom. Medzi odporcami tak nájdeme i očkovaných dôchodcov, ktorí ale odmietajú povinné očkovanie pre svoje vnúčatá. Spolu s ďalšími získali oprávnený dojem, že informácie zo strany vlády a hlavných médií nie sú nestranné, ale účelovo manipulované.

Donedávna sa zdôrazňoval spontánny vznik vírusu a možnosť úniku z laboratória sa popierala, vláda spočiatku odrádzala od nosenia rúšok, pretože žiadne v rezervách nemala, dlhodobo sú popierané možnosti liečby v prospech očkovania experimentálnymi látkami, ktorých nežiaduce účinky sú, naopak, zamlčiavané. Väčšina médií démonizuje a odmieta nezávislých expertov, ktorí narušujú oficiálnu verziu; ako medzinárodne uznávaný marseillský virológ profesor Didier Raoult, ktorý na chorobu úspešne nasadzoval hydroxychlorochín. To potom v spoločnosti živí oprávnenú nedôveru aj nezmyselné konšpirácie. Napriek tomu nemajú dve tretiny Francúzov s očkovaním problém.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.