Hlavný hovorca Talibanu informuje o činnosti militantného hnutia na svojom neoverenom profile na Twitteri naďalej aj po vojenskom prevrate a prevzatí moci v Afganistane. Islamskí radikáli, ktorí v minulosti už raz zaviedli v krajine tvrdú formu islamského práva šaríja, zrejme sociálnej sieti prekážajú menej ako niektoré kontroverzné vyjadrenia exprezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Ten má profil na sociálnej sieti stále zablokovaný.

Profil Donalda Trumpa na Twitteri, ktorý sledovalo viac ako 80 miliónov ľudí, zablokoval prevádzkovateľ hneď na začiatku nového roku. Ako oficiálny dôvod Twitter uviedol, že keby zostal profil aktívny, tak by to mohlo spôsobiť „ďalšie podnecovanie k násiliu“.

Rozhodnutie zablokovať Trumpa na Twitteri padlo po vpáde jeho podporovateľov na Kapitol, sídlo amerického Kongresu, ktorí sa tam vydali po skončení Trumpovho mítingu. Exprezident podľa policajtov podnecoval násilie, keď po prehratých prezidentských voľbách napísal: „75 miliónov amerických patriotov, ktorí za mňa hlasovali – Amerika v prvom rade, urobme Ameriku znova veľkou –, budú mať obrovský hlas do budúcnosti. Nebudú nerešpektovaní ani s nimi nebude neférovo zaobchádzané.“

Kvôli tomuto násilnému incidentu prebieha v Amerike vyšetrovanie. Republikáni upozorňujú viac na zlyhanie bezpečnostných zložiek, demokrati na osobnú zodpovednosť Trumpa. Udialo sa aj niekoľko podivných samovrážd medzi policajtmi, ktorí boli vtedy prítomní v Kapitole. Každopádne, kým Trumpov profil na Twitteri zostáva zablokovaný, tak jeden z hlavných hovorcov hnutia Taliban Zabíhulláh Mudžahíd na tejto platforme pokojne informuje o vojenskom postupe v Afganistane. Jeho neoverený profil pritom sleduje takmer 320-tisíc sledujúcich a citujú z neho aj uznávané zahraničné médiá.

Hlásna trúba Talibanu

Samozrejme, že témou pre sociálne siete je najmä šírenie fake news. Talibanský hovorca informoval pri nedávnom obsadzovaní Afganistanu napríklad aj o vstupe „vojenských jednotiek“ do Kábulu a napísal, že „postup pokračuje normálne“. Obsadenie metropoly militantmi pritom sprevádzal chaos, strach a panika. Mimo kontrolu Talibanu, ktorý obsadil aj bývalé spojenecké vojenské základne a zmocnil sa aj vojenskej techniky, zostalo v Afganistane prakticky už len údolie Panšír, ktoré odolalo v minulosti aj sovietskej snahe o okupáciu.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.