SLEDUJEME ONLINE Talibanci hľadajú funkcionárov bývalej vlády. UNESCO nalieha na afganské úrady, aby chránili kultúrne dedičstvo v krajine. Po Džalalabade hlásia obete medzi demonštrantami aj z mesta Asadabad. Vodca európskej diplomacie Josep Borell sa medzitým obul do Joea Bidena za jeho slová o tom, že do talibmi ťažko skúšanej krajiny nešli budovať štát. Časť Afganistanu militantom vzdoruje.

11:30 Bojovníci hnutia Taliban prehľadávajú dom za domom s cieľom nájsť ľudí, ktorí zastávali vedúce funkcie v afganskej vláde, píše sa v tajnej správe, ktorú vypracovali poradcovia OSN pre hodnotenie hrozieb. V piatok o tom informovala panarabská spravodajská stanica al-Džazíra.

"Taliban zintenzívňuje pátranie po všetkých jednotlivcoch a spolupracovníkoch bývalého režimu a v prípade neúspechu sa zameriava na rodinných príslušníkov, ktorých zatýka a trestá podľa vlastného výkladu práva šaría," uvádza sa v správe, ktorú vypracovalo Nórske centrum pre globálne analýzy a má ju k dispozícii spravodajská televízia Sky News a niekoľko ďalších médií.

9:42 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru vo štvrtok vyzvala na ochranu kultúrneho dedičstva v Afganistane po tom, ako väčšinu jeho územia vrátane hlavného mesta Kábul obsadilo militantné hnutie Taliban. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia CNN.

UNESCO vo svojom vyhlásení nalieha na afganské úrady, aby zachovali "rozmanitosť kultúrneho dedičstva krajiny pri plnom rešpektovaní medzinárodného práva a urobili všetky potrebné opatrenia na jeho záchranu a ochranu pred poškodením a rabovaním".

8:38 Neúspech Američanov v Afganistane dokazuje, že nie každý podporuje ideológiu Západu. Svet sa zároveň nechce účastniť idealistických politických experimentov, uviedol nedávno poradca náčelníka štábu ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovič na sociálnej sieti Facebook.

Podľa neho je víťazstvo Talibanu dôkaz kolapsu liberálnej demokracie. "Ako sa ukázalo, skutočný svet nie je uspôsobený na idealistické experimenty o spájaní všetkých ľudí pod jedným ideovým konceptom," povedal poradca a prirovnal to k snahám bývalého Sovietskeho Zväzu.

"Po 30 rokoch sa ukazuje, že liberálne demokracie ničia ľudí, krajiny a inštitúcie rovnako úspešne ako totalitné režimy," dodal Arestovič. Podľa neho sa západné krajiny snažili vytvoriť svet, v ktorom majú všetci "Netflix a LGBT pochody", pričom útočili na každého, kto by si dovolil odporovať.

20:40 Protesty proti ovládnutiu Afganistanu hnutím Taliban sa rozšírili vo štvrtok do ďalších miest vrátane hlavného mesta Kábul. Taliban medzitým požiadal imámov v celej krajine, aby pri piatkových modlitbách vyzvali ľudí na jednotu a presvedčili ich, nech neopúšťajú krajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

20:13 Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Hovorili o situácii na Ukrajine i v Afganistane a o iránskom jadrovom programe, informovala tlačová služba Kremľa.

"Dôkladne prerokovali situáciu v Afganistane po tom, ako moc prešla do rúk hnutia Taliban. Obe strany zdôraznili nutnosť zaistenia bezpečnosti obyvateľov a riešenia humanitárnych otázok," píše sa vo vyhlásení Kremľa s tým, že obe strany sú pripravené pomôcť nastoleniu mieru a stability v Afganistane.

19:09 Ministri zahraničných vecí skupiny G7 vyzvali vo štvrtok afganské hnutie Taliban, aby zaistilo bezpečný prechod Afgancom a cudzincom na letisko v afganskej metropole Kábul.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.