Vydanie slovenského prekladu maďarskej progresívnej detskej knihy Rozprávka pre každého po maďarských politikoch vráža klin aj medzi naše koaličné strany. Kým minister Milan Krajniak hovorí o zvrátenom prepisovaní tradičných rozprávok a ideologickej indoktrinácii detí, SaS projekt považuje za správny. Zväzok, ktorý vytvorila dvojica lesbických autoriek a ktorý pojednáva aj o rodovo neutrálnom jeleňovi, u nás zafinancoval Fond na podporu umenia.

Maďarský premiér Viktor Orbán jej publikovanie vlani označil za prekročenie červenej čiary a jej autorov vyzval, aby dali deťom pokoj. Nacionalistická poslankyňa parlamentu v Budapešti z hnutia Naša Vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) Dóra Dúróová ju vo videu dokonca roztrhala.

Reč je o detskej knihe Rozprávka pre každého (Meseorszag Mindenkie), ktorá pôvodne vyšla práve na opačnej strane Dunaja. Dielo obsahuje adaptácie klasických príbehov pre najmenších upravených do progresívnejšej podoby ústretovej voči rozličným menšinám. Na jej stránkach tak možno natrafiť aj na rodovo neutrálneho jeleňa, lesbickú kráľovnú či rómsku Popolušku.

Kniha sa pred niekoľkými dňami stala témou aj u nás. Dôvodom je fakt, že vychádza aj v slovenskom preklade a časom by mala byť dostupná vo voľnom predaji na pultoch kníhkupectiev. Deje sa tak aj vďaka zdrojom daňových poplatníkov z Fondu na podporu umenia. Ten projekt dotoval sumou 6-tisíc eur.

Krajniak a Záborskej strana hovoria o ideologickej propagande

Štandard zaujímalo, ako na túto tému reagujú naši vládni politici vrátane tých, čo majú dobré vzťahy s politikmi Fideszu. A teda, či sa môže podobný scenár zopakovať aj na Slovensku. Hoci je u nás téma stále v zárodku a väčší rozruch ani nemusí nastať, faktom je, že v hodnotovo nejednotnej koalícii na vec panujú značne rozdielne názory.

Kresťanská únia pre Štandard uviedla, že jej poslanci sa budú ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) na dotáciu pýtať. Na druhej strane však dodali, že bez presnej znalosti slovenského prekladu sa k obsahu ťažko vyjadruje.

Táto téma má politický potenciál, keďže v kuloároch sa už dlhšie šepká, že stolička ministerky Milanovej sa kolíše. Dôvodom niektorých sporov sú práve rozdávané dotácie. Progresívcom sa skrátka darí, ako keby vládli. Znepokojenie sa podľa informácií Štandardu už riešilo aj medzi poslancami klubu OĽaNO.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.