Konflikt na arménsko-azerbajdžanských hraniciach narastá už mesiace. V čase, keď sa azerbajdžanský prezident Ilham Alijev priznal k začatiu minuloročnej vojny a vzniesol voči Jerevanu ďalšie teritoriálne nároky, objavuje sa napätie aj vo vzťahoch medzi Moskvou a Baku. V utorok pritom azerbajdžanský líder opäť prilial olej do ohňa, keď vyhlásil, že Azerbajdžanu patrí celé jazero Sev na juhu Arménska. V Azerbajdžane sa medzitým objavujú hlasy, podľa ktorých Baku vo vzťahu k Moskve nateraz ťahá za kratší koniec.

Napätie na arménsko-azerbajdžanských hraniciach má za následok narastajúci počet obetí na oboch stranách. Pondelková prestrelka v arménskej provincii Gegharkunik na severozápade krajiny si podľa dostupných informácií vyžiadala životy dvoch arménskych vojakov a troch príslušníkov ozbrojených síl Azerbajdžanu. Podľa arménskeho ministerstva obrany zabil prvého arménskeho vojaka nepriateľský ostreľovač. Druhý zahynul krátko nato počas prestrelky, pri ktorej mali padnúť aj spomínaní Azerbajdžanci. Baku akékoľvek obete aj prestrelku poprelo a obvinilo Jerevan z ostreľovania vlastných pozícií.

Ide o správu, akých mohli špecialisti na región za posledný polrok prečítať už desiatky – mladí vojaci padli a znepriatelené strany sa obviňujú navzájom. Novinkou však je, že konflikt začína narastať aj medzi Azerbajdžanom a Ruskom. Moskva sa pritom až doteraz snažila tancovať na tenkej hrane oddeľujúcej potreby oboch strán konfliktu a vyjadrovala sa maximálne neutrálne.

Baku ukázalo prstom na Moskvu a Moskva na Baku

Azerbajdžanský portál Caliber.az, ktorý je známy väzbami na Alijevov režim, publikoval 9. augusta senzačný článok o tom, že Arménsko začalo pod patronátom ruských mierotvorcov presúvať do Náhorného Karabachu svoje vojská. "Arménsko presunulo vojakov v 12 nákladných KamAz-och, troch nákladných vozidlách Ural a taktiež niekoľkých vozidlách KUNG [ktoré primárne neslúžia na presun vojsk, pozn. red.]. Ďalších vojakov do Karabachu transportujú v civilnom oblečení v osobných automobiloch," napísal portál zdôrazňujúc, že operácia beží s tichým súhlasom ruských mierotvorcov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.