Taliban sa zabáva ako v Monty Pythonovi. Militantov natočili na autodróme či trampolíne

Foto: reprofoto/Twitter Foto: reprofoto/Twitter

Taliban už niekoľko desiatok hodín opäť vládne v Kábule i celom Afganistane. Zatiaľ čo okolitý svet so znepokojením sleduje ďalší vývoj, niektorí jeho členovia sa zabávajú spôsobom, ktorý …nuž, to treba vidieť.

Militantné islamisticko-nacionálne hnutie Taliban nedávno prevzalo vládu v Afganistane. Z krajiny húfom utiekli alebo sa ešte stále snažia utiecť zahraničné diplomatické misie, spolupracovníci bývalej vlády, ale aj radoví obyvatelia. Chaosu čelilo letisko v hlavnom meste Kábul, kde sa mnohí Afganci pokúšali dostať na posledné stroje letiace preč z krajiny.

Iné lietadlá, ako ukazuje tento článok, boli preplnené vysoko nad kapacitu. Niektoré krajiny, ktoré zareagovali na búrlivý vývoj pomaly, preto museli lety presmerovať inam a v Kábule už ich lietadlá ani nepristali. Okrem hrôzy a neistoty však hlavné mesto Islamského Emirátu Afganistan – ako znie nový názov tohto štátu – zažíva aj trochu iné emócie.

Na sociálnej sieti Twitter sa začali šíriť bizarné videá, ktoré zobrazujú členov Talibanu, ako si užívajú niektoré tamojšie atrakcie. Jednou z nich je napríklad posilňovňa v prezidentskom paláci.

https://twitter.com/NewsForAllUK/status/1427545007536361472

Na ďalšom videu je možné vidieť militantov, ako sa hrajú na autodróme v kábulskom zábavnom parku či na trampolíne.

https://twitter.com/NewsForAllUK/status/1427367923132346368

Podobne zaujal bojovníkov Talibanu aj kolotoč s krikľavo maľovanými koníkmi.

Zábavné videá aspoň nachvíľu odvrátia myseľ od toho, čo čaká obyvateľov Afganistanu, keď svoju moc a zákon šaríja začne vynucovať Taliban.

Zábery z Afganistanu sú však rôzne. Ukazujú napríklad i značný počet americkej vojenskej techniky a výzbroje, ktorú zajalo islamistické hnutie. Američania tak islamistických bojovníkov vyzborili za posledné dekády dvakrát. Prvýkrát proti sovietom, druhýkrát teraz.

https://twitter.com/SebGorka/status/1427465975864172544

Zaujímavá sonda do situácie je aj video, na ktorom sa zahraničná reportérka pýta bojovníkov Talibanu na detaily novej vlády. A teda, či sú ochotní prijať demokratické zriadenie, ktoré bude akceptovať napríklad ženské političky. Zástupcovia Talibanu pri rokovaniach prisľúbili v tomto ohľade zmeny, ale dá sa im veriť? Pozrite si video a zvážte sami.


Ďalšie články