17. augusta, 21:30

Biskup proti biskupovi. Prečo povinné očkovanie rozdeľuje katolíkov

Biskup proti biskupovi. Prečo povinné očkovanie rozdeľuje katolíkovFoto: TASR/AP

Vo svete rastie rozdelenie medzi katolíkmi pre postoj k povinnému očkovaniu. Dôvodom sú nezhody v morálno-etických otázkach, aj rozdielne vyjadrenia z Ríma.

Rozdelenie katolíkov v otázke povinného očkovania najlepšie dokazujú prípady z USA, kde na jednej strane Mark Seitz, biskup El Paso v Texase, vyžaduje od všetkých pracovníkov diecézy, aby sa dali zaočkovať, zatiaľ čo na druhej strane biskupi Colorada vydali stanovisko, v ktorom vyzývajú k rešpektovaniu výhrady vo svedomí pre ľudí, ktorí odmietajú očkovanie, a pochválili mesto Denver, ktoré akceptuje ako výnimku z očkovania aj náboženské dôvody.

Rozdielne situáciu vidia aj dve významné katolícke autority v oblasti ochrany života a lekárskej etiky. Zatiaľ čo arcibiskup Vincenzo Paglia, predseda Pápežskej akadémie pre život, sa začiatkom júla vyjadril, že katolíci, ktorí odmietajú vakcíny z náboženských dôvodov, by mali poriadne počúvať, čo k danej téme hovorí cirkev, opačný názor zastáva Joseph Meaney, predseda amerického Národného katolíckeho bioetického centra, ktorý tvrdí, že katolícka cirkev by sa mala zasadzovať za to, aby očkovanie ostalo dobrovoľným. Aj preto toto centrum uverejnilo na svojej internetovej stránke vzor listu, ktorým môžu katolícki kňazi vydať svojim farníkom potvrdenie o tom, že podľa učenia katolíckej cirkvi si pri vakcinácii môžu uplatniť výhradu vo svedomí. Nuž a voči tomuto stanovisku sa hneď ohradila newyorská diecéza (ktorá zakázala kňazom takého potvrdenia vydávať) a na zmenu v postoji bioetického centra podľa CNA tlačí aj vplyvný chicagský kardinál Blase Cupich.

Ako je takéto zjavné protirečenie možné? V celej debate možno nájsť dve konfliktné línie. Prvá rieši morálno-etické otázky, druhá otázku autority v katolíckej cirkvi.

Morálno-etický konflikt

Čo sa týka morálno-etických otázok, argumentácia zástancov povinného očkovania je v mnohom podobná tomu, čo poznáme aj zo slovenskej debaty o očkovaní, kde sa jeho zástancovia odvolávajú najmä na zodpovednosť jednotlivca za spoločnosť či povinnosť ochraňovať iných. Povedané slovami inštrukcie newyorskej diecézy: „Predstavte si situáciu, v ktorej by sa koronavírusom na základe náboženskej výnimky nakazil študent, ktorý by ním následne nakazil celú školu.“ Zástancovia povinného očkovania ďalej dodávajú, že očkovanie by malo byť pre katolíkov povinné, lebo cirkev by v otázke starostlivosti o iných predsa mala ísť príkladom. Presne tieto dva dôvody (spoločné dobro a príklad iným) uvádza vo svojom liste už spomínaný biskup Mark Seitz z El Paso.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.