Kolektívna imunita, teda stav, pri ktorom má imunitu voči ochoreniu dostatok ľudí na to, aby došlo k zastaveniu šírenia nákazy v populácii, sa u jednotlivých chorôb líši. V prípade ochorenia COVID-19 však podľa odborníkov nemusí stačiť ani 95-percentná zaočkovanosť. Stále častejšie sa pritom hovorí o skutočnosti, že na udržanie imunity budú potrebné ďalšie, posilňujúce dávky vakcín.

Príčinou toho, prečo sa možno žiadnemu štátu na svete nikdy nepodarí dosiahnuť kolektívnu imunitu voči covidu, je takzvaný delta variant vírusu pôvodom z Indie. Práve ten je oveľa infekčnejší ako pôvodný kmeň koronavírusu SARS-Cov-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. O potenciáli covidu rýchlo mutovať odborníci vedia od začiatku.

Predseda britského výboru pre očkovanie a imunizáciu a šéf Oxfordskej vakcinačnej skupiny profesor Andrew Pollard v britskej poslaneckej snemovni upozornil, že dosiahnutie kolektívnej imunity nie je vzhľadom na šírenie delta verzie covidu možnosť, ale iba nedosiahnuteľný mýtus.

Na vytvorenie kolektívnej imunity napríklad proti osýpkam, je potrebné, aby bolo proti tomuto ochoreniu očkovaných približne 95 percent obyvateľov. To stačí, pretože zaštepená časť populácie vírus nešíri.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.