Tento týždeň vo Vatikáne aj mimo neho pokračovala párty s mnohými účastníkmi. V prvom rade sa nezastavila Sága o McCarrickovi, ktorá obnažuje amerického exkardinála v jeho zneužívaní. Vatikánsky dokument jeden vatikanista nazval „Správou o Chruščovovi Katolíckej cirkvi“.

Pre ďalšieho nie je úplne dôveryhodná, lebo ju pripravil Štátny sekretariát, ktorý bol jednou stranou v dotyčnom spore o McCarrickovi. Všetka zodpovednosť za prehliadanie McCarrickovho nezriadeného sexuálneho života sa taktiež zvaľuje na poľského pápeža, ktorý už bol chorý a musel sa spoliehať na spolupracovníkov, vysvetlil komentátor Marco Tosatti. Americký právnik zastupujúci obete zneužívania povedal, že správa prináša viac otázok než odpovedí, a skôr než súdne vyšetrovanie sa číta ako akademická štúdia.

„Čistenie chlievov snáď pokračuje vo Vatikáne aj vo Victorii“

Bývalý prefekt Sekretariátu pre ekonomiku kardinál George Pell poskytol prvé interview od svojho návratu do Ríma potom, čo ho súd v Austrálii oslobodil od obvinení zo sexuálneho zneužívania. Agentúre Associated Press (AP) povedal, že „pápež František uznal“ jeho začatú reformu vo vatikánskych financiách ešte pred núteným odchodom do Austrálie. To podľa preláta „smutne potvrdili odhalenia a (ďalší) vývoj“, napríklad razia v Štátnom sekretariáte.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.