Nemali by sme si popliesť dve veci. V Kábule prehrala americká ideológia, nie americká armáda. Dnešok by sme si mali pamätať ako porážku neokonzervativizmu, nie prehru Ameriky.

Dvadsať rokov, vyše bilióna dolárov, 300-tisíc vycvičených vojakov novej afganskej armády, ďalšie tisíce úradníkov, závislých od zahraničnej invázie. A všetko to bol len domček z karát.

Aby bol obrázok úplný, bojovníkov Talibanu je vraj (iba) 75-tisíc. O ich reálnej moci aj neformálnej autorite svedčí táto časová os:

Biden ohlásil odchod v polovici apríla, v polovici júla odišli Američania prekvapivo náhle zo svojej základne Bagram, čo sa stalo symbolom. Do mesiaca dobyl Taliban Kábul.

Západný komentariát sa teraz utápa v rečiach, čo by bolo keby a koho je to vina. Je to však zle položená otázka.

Američania, spojenci z NATO a ďalšie krajiny išli do Afganistanu kvôli útokom z 11. septembra 2001, vojensky rýchlo vyhrali. Pripomeňme, veď útoky proti USA neurobil Taliban, ale al-Káida, ktorej vedenie sa na území Afganistanu ukrývalo.

Vojensky sa akcia podarila, Američania a ich spojenci (vrátane Slovenska) nepriateľom uštedrili tvrdú odvetu, al-Káida je rozvrátená, Usáma bin Ládin mŕtvy. A Taliban chce mať opäť islamský emirát na území Afganistanu, nie útočiť na Washington.

To je krutý a násilný režim, ale ak jednotlivé afganské kmene nechcú novú Saudskú Arábiu, musia sa vzbúriť samy. Kým tak neurobia, nedá sa na ich území vybudovať alternatíva, a preto každý pokus skončí, tak ako to, čo práve vidíme v televízii.

Problém nastal v momente, keď Američania uverili, že môžu do Afganistanu exportovať demokraciu a svoje hodnoty. To už bola ideologická vojna. Tú Američania prehrali dávno. Ako píše Carter Malkasian, pôvodne civilný úradník a potom poradca vojenských špičiek US Army: „Videl som tu bitku po bitke, početnejších a lepšie vyzbrojených vojakov a policajtov porážali biedne vyzbrojené a nijako mimoriadne vedené jednotky Talibanu – dynamika, ktorá naisto zničí afgánsku vládu, ak sa Spojené štáty rozhodnú neostať tu navždy.“

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.