Drahých a neefektívnych nápadov v protipandemickom boji má naša krajina na konte hneď niekoľko. Po nedeli k nim pribudol ďalší.

Slovensko si cez víkend prešlo prvým kolom takzvanej očkovacej lotérie. Z negatívnych reakcií odborníkov aj laickej verejnosti sa zdá, že už teraz naplnila svoj osud zakódovaný v jej samotnej povahe a charakterových črtách strojcu tejto myšlienky, ministra financií Igora Matoviča.

Hlavné príčiny sú tri.

Dôstojnosť utopená v hŕbe eur

V prvom rade, proticovidové očkovanie je pomerne zložitou medicínskou témou. Hoci panuje všeobecný vedecký konsenzus v tom, že v globále prináša podstatne viac osohu ako škôd, zároveň platí, že množstvo čiastočných otázok o schopnosti očkovaných šíriť vírus, o trvaní imunity či o vedľajších účinkoch ostáva úplne nezodpovedaných.

Ak sa v tomto stave aj tak autority rozhodnú motivovať ľudí k väčšiemu záujmu o vakcínu, malo by sa tak diať pri starostlivom zohľadnení všetkých dôležitých premenných. Teda koho, kedy, čím, za akých podmienok a prečo očkovať, až potom vyrukovať s ponukou.

Ide o citlivý vzťah občana a štátu, ktorý sa buduje s náležitou pokorou a za dverami ambulancií, na vyvážených expertných fórach a politických tlačových konferenciách, ktoré aspoň nepôsobia ako chaotické chytanie psa za chvost.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.