Po dvadsiatich rokoch sa k moci v Afganistane znova dostáva hnutie Taliban. Militanti zarábajúci na obchode s drogami, podporovaní teroristickými skupinami zo zahraničia využili odchod zahraničných vojsk na čele s Američanmi a chcú krajinu znova premeniť na islamský emirát.

Taliban využil situáciu okolo sťahovania zahraničných vojsk z Afganistanu a dokázal bleskurýchle obsadiť takmer celú krajinu. Militantné hnutie prevzalo kontrolu nad prezidentským palácom v Kábule v nedeľu 15. augusta a hovorí o vzniku islamského emirátu.

Ešte začiatkom júla pritom prezident Spojených štátov Joe Biden tvrdil, že prevzatie moci Talibanom nemusí byť v Afganistane po stiahnutí zahraničných jednotiek nevyhnutné. Argumentoval pritom, že krajina „má 300-tisíc vojakov, ktorí sa svojou výzbrojou môžu rovnať akejkoľvek armáde na svete, majú letectvo a proti nim je 75-tisíc Talibancov“.

Afganská armáda, vyzbrojená a vycvičená Američanmi a ich spojencami však zrejme nestačila. Islamskí militanti zvyknutí na dve dekády gerilových bojov majú po necelých šiestich týždňoch od Bidenovho prejavu pod kontrolou už 350 z takmer štyroch stoviek afganských okrskov. To je viac ako keď sa v 90. rokoch prvýkrát dostali k moci.

Chaotická evakuácia

Washington v chaotickej situácii z Afganistanu rýchlo evakuuje svoju obriu ambasádu, ktorá zamestnávala až 4-tisíc ľudí.

Na medzinárodnom letisku v Kábule vládne panika. Neplatia takmer žiadne bezpečnostné opatrenia. Na sociálnych sieťach sa objavili videá, na ktorých ľudia stoja na letiskovej ploche a blokujú lietadlá vlastnými telami. V zúfalej snahe dostať sa za každú cenu z krajiny sa dokonca snažia nasadnúť na odlietajúce stroje zvonku a vrhajú sa na podvozky.

https://twitter.com/TOLOnews/status/1427204278695997442

Spojené štáty oznámili, že posielajú naspäť do Afganistanu ďalšiu tisícku vojakov. Počet tých, ktorí majú pomôcť s evakuáciou, sa tak zvýšil už na 6-tisíc. Jediná možnosť, ako sa dostať z krajiny, je letecká. Všetky pozemné hraničné priechody kontroluje Taliban.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.