Požiare v ruskej tajge dosahujú väčšiu celkovú rozlohu než všetky ostatné lesné požiare na svete dokopy. Moskva sa na túto skutočnosť bude musieť adaptovať, keďže podľa najnovšej klimatickej správy asi lepšie nebude. Význam lesných hasičov stále rastie.

Ruská republika Jakutsko (Sacha) neprestáva horieť, pričom úrady už v oblasti vyhlásili stav núdze medziregionálneho charakteru. Ruská Federálna agentúra pre lesníctvo (Rosleschoz) vyhlásila, že od začiatku roku 2021 zhorelo v Rusku už viac než sedem miliónov hektárov lesa, čo je rozloha ako Írsko alebo Gruzínsko. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) dosiahol dym z horiacej Arktídy po prvý raz až na Severný pól.

Ruská pobočka neziskovej organizácie Greenpeace krátko na to vyhlásila, že na Sibíri by mohol už čoskoro vzniknúť najväčší lesný požiar v zaznamenaných dejinách. Lesné požiare v Jakutsku sú teraz väčšie než všetky ostatné lesné požiare na svete dokopy, pričom najväčší z nich má rozlohu 1,5 milióna hektárov. „Tento požiar potrebuje už len 400 000 hektárov, aby sa stal najväčším v zaznamenaných dejinách. Pritom nie je v ľudských silách uhasiť ho. Požiarnici by museli pokryť líniu dlhú 2 000 kilometrov,“ povedal pre Moscow Times Alexej Jarošenko z Greenpeace.

Medzivládna komisia pre zmenu klímy (IPCC), ktorá podlieha OSN, medzitým varovala, že Rusko môže v najbližších desaťročiach v súvislosti s klimatickou zmenou očakávať stále viac záplav, lesných požiarov a extrémnych klimatických javov. Lesné požiare by pritom mali ruskú tajgu devastovať naďalej aj za predpokladu, že ľudstvu sa podarí udržať mieru oteplenia klímy na dvoch stupňoch Celzia.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.