SLEDUJEME ONLINE Taliban poľahky prevzal vládu v krajine, tá sa už oficiálne nazýva Islamský Emirát Afganistan. Niektoré štáty s ním nadväzujú styky. Situácia si vyžiadala mimoriadne zasadnutie NATO či príhovor amerického prezidenta. Nemci očakávajú milióny utečencov.

14:50 Belgicko chce  evakuovať z Afganistanu nielen svojich občanov, ale aj ľudí, ktorí v tejto krajine bojovali za väčšie práva žien. Belgická vláda zároveň zastavila deportácie neúspešných afganských žiadateľov o azyl do ich domovskej krajiny. Uviedla to v utorok tlačová agentúra Belga s odkazom na vyjadrenie štátneho tajomníka pre azyl a migráciu Sammyho Mahdiho.

Mahdi na Twitteri spresnil, že postoj vlády je reakciou na dianie v Afganistane, kde Taliban prevzal kontrolu nad celou krajinou.

Federálna vláda v pondelok rozhodla, že vyšle najmenej tri vojenské transportné lietadlá do Kábulu s cieľom evakuovať desiatky Belgičanov a členov ich rodín, korí uviazli v Afganistane po extrémne rýchlom vojenskom postupe Talibanu a prebraní moci v krajine. Ministerka zahraničných vecí Sophie Wilmesová spresnila, že evakuovaní budú aj miestni ľudia, ktorí pracovali s belgickým rezortom obrany, napríklad tlmočníci.

Podľa Mahdiho však s pomocou Belgicka môžu rátať aj aktivisti bojujúci za práva žien, ktorí sú podľa neho "prvými obeťami Talibanu". Dodal, že v prípade potreby sa budú môcť spoľahnúť aj na pomoc Belgicka, ktoré im pomôže dostať sa preč z krajiny.

"Žiadna skupina nebude dosah vlády Talibanu znášať horšie než ženy. Takže áno, toto je moja výslovná žiadosť o evakuáciu aktivistov za práva žien," uviedol Mahdi na Twitteri. Dodal, že evakuácia aktivistov sa zameria predovšetkým na organizácie prepojené s Belgickom.

Jeho slová v utorok potvrdil aj minister pre sociálne záležitosti a verejné zdravie Frank Vandenbroucke, ktorý odkázal, že Belgicko, rovnako ako ostatné krajiny, by malo mať svoj spravodlivý podiel na zaistení pomoci ľuďom, "ktorí nám pomáhali" a zaoberali sa otázkou ľudských práv a práv žien v Afganistane. Podľa neho sa na palube belgických lietadiel nájde miesto pre Afgancov, ktorí spolupracovali s Belgickom a medzinárodnými inštitúciami či OSN, alebo s rôznymi mimovládnymi organizáciami.

Belga upozornila, že nie je známe, o aký počet aktivistov ide, a tiež nie je zatiaľ jasné, kedy presne tri belgické lietadlá odletia do Kábulu.

14:26 Nemecko v súvislosti s prevzatím moci Talibanom v Afganistane pozastavuje rozvojovú pomoc pre túto blízkovýchodnú krajinu. Oznámil to v utorok minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Gerd Müller, informujú agentúry DPA a AFP.

"Štátna spolupráca, čo sa týka rozvoja, je pozastavená na neurčito," povedal Müller v rozhovore pre noviny Rheinische Post. Zo sumy 250 miliónov eur vyčlenených pre Afganistan na tento rok zatiaľ neboli vyplatené nijaké prostriedky, priblížil. Poznamenal však, že medzičasom došlo už k prerozdeleniu financií z iných zdrojov, určených napríklad na humanitárnu pomoc či policajný výcvik.

Prioritou je podľa ministra teraz evakuovať z krajiny okrem nemeckých aj všetkých členov spolupracujúcich miestnych humanitárnych a mimovládnych organizácií, ktorí chcú krajinu opustiť. "Pokúsime sa to čo najskôr zrealizovať v rámci evakuačných letov (nemeckej) armády," citoval jeho vyjadrenie denník Die Süddeutsche Zeitung. Okrem toho hľadajú i iné spôsoby evakuácie, dodal.

Minister vnútra Horst Seehofer podľa Müllerových slov prisľúbil, že spomenutý humanitárny personál dostane v Nemecku víza. Seehofer podľa svojich vyjadrení v Spolkovom sneme počíta s tým, že z Afganistanu utečie 300 000 až päť miliónov ľudí, uvádza agentúra DPA.  

13:18 Chaotické scény z kábulského letiska, na ktoré prišli tisíce ľudí v nádeji, že sa im podarí utiecť z Afganistanu, sú hanbou pre Západ. V utorok to v Berlíne povedal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, informovali nemecké médiá.

"Zábery dokumentujúce zúfalstvo (miestnych ľudí) na letisku v Kábule sú pre politický Západ zahanbujúce," vyhlásil Steinmeier. Situáciu po ovládnutí krajiny militantným hnutím Taliban označil za "ľudskú tragédiu, za ktorú sme spoluzodpovední, a zlom v politike, ktorý nami otrasie a zmení svet," cituje hlavu štátu denník Der Tagesspiegel.

"Nemecko musí urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby dostalo do bezpečia našich krajanov a všetkých Afgancov a Afganky, ktorí im mnoho rokov pomáhali," zdôraznil Steinmeier. Vyzval na poskytnutie pomoci pre tých, "ktorým hrozí násilie alebo smrť vrátane mnohých odvážnych žien".

Steinmeier sa tiež vyslovil za zásadnú diskusiu o zahraničnej politike Nemecka. "Neúspech nášho dlhoročného úsilia vybudovať v Afganistane stabilnú a udržateľnú spoločnosť vyvoláva zásadné otázky o minulosti a budúcnosti našej zahraničnej politiky a vojenskej angažovanosti - trpké otázky, na ktoré musíme odpovedať úprimne a dôkladne, nie rýchlo." Rýchly rozpad afganskej vlády a jej bezpečnostných zložiek, ako aj prevzatie moci Talibanom bez odporu, "bude dlho vrhať tieň (na Afganistan)", uviedol.

Počas 20-ročnej misie NATO vedenej Spojenými štátmi slúžilo v Afganistane dovedna 150 000 nemeckých vojakov – po USA išlo o najpočetnejší kontingent. Posledných príslušníkov ozbrojených síl stiahol Berlín z Afganistanu koncom júna.

12:24 V Kábule uviazlo 26 maďarských pracovníkov bezpečnostných služieb, ktorí zabezpečovali ochranu holandského veľvyslanectva. Ochranu budovy holandského zastupiteľského úradu vykonávala dubajská spoločnosť s účasťou maďarskej firmy. V afganskom hlavnom meste pôsobilo 26 občanov tejto firmy.

Po obsadení Kábulu príslušníkmi militantného hnutia Taliban holandskí diplomati okamžite opustili veľvyslanectvo, avšak maďarskí ochrankári ešte stále čakajú na evakuáciu.

11:23 Ženy by mali byť súčasťou novej afganskej vlády. Oznámili to v utorok predstavitelia Talibanu po tom, čo vyhlásili všeobecnú amnestiu pre všetkých predstaviteľov vlády. Informovala o tom agentúra AP.

"Islamský emirát nechce, aby boli ženy obeťami... Mali by byť vo vládnej štruktúre podľa (islamského) práva šaría," povedal člen kultúrneho výboru Talibanu Inámulláh Samangání. Dodal, že vládna štruktúra zatiaľ nie je celkom jasná, ale "na základe skúseností by malo ísť o kompletne islamské vedenie a všetky strany by sa mali pridať".

10:23 Lietadlo českej armády, ktoré má z Afganistanu do Česka prepraviť ďalších ľudí, pristálo v utorok predpoludním miestneho času na Medzinárodnom letisku Hámida Karzaja v Kábule.

"Pokračujeme v leteckom moste do Kábulu. Chceme evakuovať čo najviac Afgancov, ktorí nám pomáhali," napísal na sociálnej sieti Twitter minister obrany ČR Lubomír Metnar.

Lietadlo odletelo z Prahy ešte v pondelok. Pre chaos na letisku v Kábule však nedostalo povolenie na pristátie a preto napokon čakalo na letisku v Baku. Ide o druhý evakuačný špeciál, ktorý vyslalo Česko do nepokojného Afganistanu. Prvý stroj dopravil v pondelok ráno do Prahy 46 Čechov a ich afganských spolupracovníkov s rodinami.

08:44 Hnutie Taliban vyhlásilo v utorok v Afganistane všeobecnú amnestiu pre všetkých predstaviteľov vlády a vyzvalo ich, aby sa dva dni po tom, ako islamisti prevzali moc v krajine, vrátili k svojmu bežnému životu.
"Pre všetkých bola vyhlásená všeobecná amnestia ... takže by ste sa mali bez obáv vrátiť k svojmu rutinnému životu," uvádza Taliban vo vyhlásení.

05:24 Americký prezident Joe Biden vyčlenil sumu 500 miliónov dolárov "na pomoc utečencom, migrantom, obetiam konfliktu a ďalším osobám, ohrozeným neočkávanou situáciou v Afganistane". V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

"Týmto stanovujem..., že pre národné záujmy je dôležité poskytnúť pomoc z Núdzového fondu USA pre utečencov a migrantov... vo výške nepresahujúcej 500 miliónov dolárov," uviedol Biden v správe adresovanej americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a zverejnenej Bielym domom.

Prezident v správe Blinkenovi napísal, že "je poverený predložiť toto rozhodnutie Kongresu".

Radikálne hnutie Taliban neočakávane prevzalo v nedeľu moc v Afganistane, čo mu uľahčilo aj stiahnutie amerických a ďalších zahraničných vojakov z krajiny. Náhle zmenená situácia však vyvolala paniku medzi Afgancami, ktorí sa masovo snažia ujsť z vlasti.

02:58 Nemecký minister vnútra Horst Seehofer v pondelok vyhlásil, že podľa jeho odhadu náhle prevzatie moci radikálnym hnutím Taliban v Afganistane môže donútiť k úteku z vlasti ďalších 300 000 až päť miliónov Afgancov. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA.

Minister sa tak vyjadril na stretnutí so spolustraníkmi – zákonodarcami z Kresťanskosociálnej únie (CSU) v nemeckom parlamente (Bundestagu).

Konzervatívny politik Seehofer má nekompromisný, tvrdý postoj k migrantom a prisťahovalcom, čo občas viedlo až ku konfliktu s kancelárkou Angelou Merkelovou.

V minulosti prijímali utečencov z Afganistanu susedné krajiny ako Irán a Pakistan. Ďalšou dôležitou tranzitnou krajinou alebo aj cieľom afganských utečencov je Turecko.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.