Videl som na vlastné oči, ako komunistické Maďarsko získava slobodu, dnes sa pozerám, ako ju Spojené štáty strácajú. Navrhujem scenár pre Spojené štáty, v ktorom konzervatívci budú akoby Slovensko, ľavicou budú Česi, a rozdelia sa. Aj toto povedal pre Štandard Dennis Prager, legenda amerického konzervativizmu.

Začiatkom augusta navštívil Dennis Prager strednú Európu a spoločne s komentátorom Tuckerom Carlsonom sa zúčastnil na konzervatívnej konferencii v maďarskom Ostrihome. Stretli sme sa v jednom z bratislavských hotelov, kde sa rozvinul náš rozhovor.

Ste konzervatívec a odborník na bývalý Sovietsky zväz. Viacero amerických komentátorov nedávno vyslovilo názor, že USA sa v mnohom podobajú na Sovietsky zväz v 80. rokoch, teda tesne pred rozpadom. Súhlasíte s týmto videním?

Je to neuveriteľné, ale súhlasím. Hovorím neuveriteľné, pretože USA boli najslobodnejšou krajinou, aká kedy vznikla. Teraz však rýchlosť, akou o slobodu Amerika prichádza, berie dych. Práve som prišiel z Maďarska, ktoré som navštívil už päťkrát. Z toho dvakrát ešte za komunistického režimu Jánosa Kádára. Videl som, ako Maďarsko prešlo od Kádára k slobode a teraz vidím, ako ide Amerika od slobody ku Kádárovi.

Ako je to možné. A ako sa to mohlo stať tak rýchlo?

To je veľmi ťažká otázka. Konzervatívci aj liberáli umožňujú slobodu, ale ľavica nie. Nezáleží, či ide o Lenina alebo Sorosa, ak použijem meno, o ktorom sa ľudia neradi zmieňujú. Oni nedovoľujú prejavenie nesúhlasu, a to preto, že ak ľudia počujú myšlienku, ktorá nie je ľavicová, pravdepodobne dáva väčší zmysel. Napríklad sloboda, s akou sa dá prejaviť nesúhlas na amerických univerzitách, sa za posledné desaťročia znižovala. Tento trend je dramatický, ale nie je nový.

Miera, s akou sa zriekame slobody, sa pritom ešte zrýchlila v časoch covidu. Toto platí aj pre USA, aj pre Slovensko a zrejme pre každú krajinu, možno okrem Švédska. Ľudia prijali obmedzenie slobody, ktoré by v inej situácii neakceptovali. Nemôžete si pol roka otvoriť obchod či reštauráciu, ak skrachujete, máte smolu. Vaše deti nemôžu chodiť do školy rok, možno aj viac. Musia nosiť rúška a vy na všetko kývnete. Švédsko malo celý rok otvorené školy pre žiakov pod 16 rokov. Nemuseli nosiť rúška, zomrelo pri tom jedno dieťa. Keď však o týchto veciach hovoríte na YouTube alebo Instagrame, váš príspevok zrušia. Takže všade, kam sa pozriete, je menej slobody. To je čiastočná odpoveď.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.