Analytici predpokladajú, že rast cien sa ešte nezastavil a do začiatku budúceho roka bude ešte väčší.

V júli poskočili ceny na Slovensku v porovnaní so stavom pred dvanástimi mesiacmi o 3,3 percenta. Takýto rast cien je najvyšší za posledných osem rokov. Čo ho spôsobilo?

Kto používa auto, určite si to všimol pri tankovaní. Ceny benzínu či nafty idú nahor. Podľa údajov Štatistického úradu SR oproti vlaňajšiemu letu vyskočili nahor o pätinu. Najväčší vplyv na to majú ceny ropy. Tá za posledný rok zdražela o polovicu. Dopyt po nej je výrazne väčší ako vlani.

Rastúce náklady na palivá sa premietli do cien dopravy, tá išla medziročne hore o šesť percent. Keď sa k tomu pridajú zvyšujúce sa ceny automobilov či iných dopravných prostriedkov, ľudia a tovary sa vozia ešte drahšie.

Potraviny kupujeme všetci a registrujeme, že tiež dražejú. Cítime to najmä v posledných dvoch mesiacoch. Kým prvých päť mesiacov tohto roka boli ceny potravín dokonca nižšie ako vlani, potom išli rýchlo nahor. Podľa údajov zo štatistiky boli v júli potraviny drahšie takmer o tri percentá ako rok predtým. Najviac zdraželi oleje, zelenina, obilniny, chlieb, mlieko, syr, vajcia.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.