Druhé najväčšie mesto v krajine, tretina všetkých provinčných metropol a vyhliadky na skoré víťazstvo. Tak po odsune amerických jednotiek z Afganistanu vyzerá situácia pre islamistické hnutie Taliban. Zatiaľ čo vo Washingtone jeden hádže vinu na druhého, tajné služby USA očakávajú pád Kábulu do niekoľkých mesiacov.

Militantné hnutie Taliban obsadilo Laškargáh, metropolu afganskej provincie Helmand na juhu krajiny. Podľa nemenovaného predstaviteľa afganskej bezpečnosti, na ktorého sa odvoláva agentúra AFP, vojenskí a vládni predstavitelia po uzavretí dohody s militantmi z Talibanu mesto evakuovali.

Ide tak už o trinástu provinčnú metropolu z celkových 34, ktorú Taliban obsadil v priebehu jedného týždňa. Len vo štvrtok dobyl Kandahár, čo je druhé najväčšie mesto v krajine, ďalej Herát, tretie najväčšie mesto, ako aj mesto Ghazní, ktoré sa nachádza iba 150 kilometrov od Kábulu.

Trump viní Bidena

Vinu za súčasný rýchly postup bojovníkov Talibanu pripisuje bývalý americký prezident Donald Trump svojmu nástupcovi Joeovi Bidenovi.

Trump vyhlásil, že ak by bol stále prezidentom on, stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu by bol "úplne iný a oveľa úspešnejší". Biden podľa neho rozhodol o odsune vojakov z Afganistanu bez toho, aby Talibanu stanovil akékoľvek podmienky.

"Keby som bol prezidentom ja, svet by videl, že náš odsun z Afganistanu by bol spojený s podmienkami," uviedol Trump vo vyhlásení.

To, čo talibovia robia v súčasnosti v Afganistane, by podľa neho bolo za jeho vlády "neprijateľné". Trump to podľa vlastných slov svojho času sám tlmočil najvyšším lídrom Talibanu.  

Afganskí vojaci hliadkujú po opätovnom prevzatí kontroly nad časťami mesta Herát na severozápade Afganistanu.

Počet vojakov znížil už Trump

Ako konkrétne by sa dal súčasný bleskový postup zastaviť bývalý šéf Bieleho domu neuviedol.

Mnohí kritici však pripisujú vinu za súčasnú zlú bezpečnostnú situáciu v Afganistane práve Donaldovi Trumpovi, ktorého administratíva vlani uzavrela dohodu s Talibanom a následne prudko znížila počet amerických vojakov v krajine.

Západ posiela špeciálne sily a evakuuje občanov

Agentúra AP pritom informovala, že Kanada vyšle do Afganistanu svoje špeciálne jednotky, ktoré evakuujú zamestnancov kanadského veľvyslanectva v metropole Kábul predtým, ako ho zatvoria.

Len niekoľko týždňov pred plánovaným odsunom z Afganistanu americká vláda vo štvrtok informovala, že vyšle do Afganistanu približne 3 000 vojakov, ktorí pomôžu pri evakuácii niektorých zamestnancov veľvyslanectva USA v Kábule.

Británia vo štvrtok takisto uviedla, že do Afganistanu vyšle približne 600 vojakov, aby pomohli britským štátnym príslušníkom opustiť krajinu uprostred rastúcich obáv o bezpečnosť.

Americký prezident Joe Biden a afganský prezident Ašraf Ghaní.

Pád Kábulu sa očakáva čoskoro

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.