V predošlých dieloch seriálu sme videli výber starovekých divov sveta a navštívili sme Kaukaz. Tentoraz sa pozrieme na divy unikátne z technologického hľadiska, vojenské pamiatky a fascinujúce lokality v Európe i mimo nej.

Nabatejské akvadukty v Petre

Pred 2 500 rokmi Nabatejci, pôvodne nomádsky arabský národ, vybudovali v púšti kráľovstvo s metropolou Petra vytesanou do skaly. Ikonický vchod do mesta je známym turistickým lákadlom, videli ste ho aj v dobrodružnom filme Indiana Jones. Pôsobivo opracovaný kameň je však len zlomkom toho, čo dokázali Nabatejci vybudovať.

Mali však veľký problém s nedostatkom vody. Mesto vybudovali na strategickom mieste, ktoré občas bičovali búrky vyvolávajúce bleskové záplavy. Voda rýchlo prišla aj odišla. Hory a okolie mesta a dokonca podzemie mesta popretkávali nespočetným množstvom kanálov.

Zhromažďovali ju potom vo veľkých kamenných nádržiach za pomoci (na svoju dobu) pokročilých znalostí hydrauliky. Prepúšťaním vody medzi nádržami ju čistili a potom sieťou akvaduktov púšťali až k obyvateľom mesta. Osobitné kanály pod mestom zas odvádzali splašky. Vďaka pokročilým technológiám už nemuseli kočovať a jednu púštnu oblasť mohli obývať celoročne. Jordánsko viacero kanálov zrekonštruovalo a používa ich dodnes. Ak vás Nabatejci zaujali, viac sa o nich dozviete napríklad v tomto dokumente.

Ohrid

Ak ste cestovali po Balkáne a nehľadali ste len najkrajšiu pláž, je možné, že ste zavítali do Severného Macedónska. Nájdete tam mesto Ohrid pri rovnomennom jazere. Starobylé mesto, kedysi v gréčtine nieslo názov Lychnidos, prípadne v latinčine Lychnidus, čo znamená v preklade mesto svetla. Prvé zmienky o meste, ktoré vzniklo na prirodzenej križovatke obchodných ciest, sú z tretieho storočia pred Kristom.

Traduje sa, že v Ohride bolo kedysi 365 chrámov, každý na jeden deň. Preto ho zvyknú nazývať aj Jeruzalem Balkánu. V 10. storočí sa v meste usídlil svätý Naum, žiak svätých Cyrila a Metoda. Na brehu jazera založil kláštor, ktorý je po ňom pomenovaný a má tam hrobku.

Mesto Ohrid s rovnomenným jazerom. Zdroj: Wikipedia / Alexandar Vujadinovic 

Ohrid má úžasne silnú atmosféru. Fotky ju dokážu priblížiť, ale načerpať ju dokážete, len ak sa na miesto vydáte osobne. Nie je prekvapením, že mesto a jazero sú vedno na zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Podobným dvojitým titulom sa pýši len 28 lokalít na svete.

Ohrid je druhé najväčšie jazero na Balkáne. Prvenstvo má Skadarské, na tretej priečke je Prespanské jazero, kde tri roky dozadu podpísali Grécko a vtedajšie Macedónsko prelomovú dohodu. Jazero je tektonického pôvodu a patrí medzi najhlbšie v Európe, napájajú ho podzemné pramene. Zaujímavé je tiež endemickou faunou a flórou.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.