Súd vydal na obvineného podnikateľa a oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha medzinárodný a európsky zatykač. Podnikateľ je obvinený v rámci akcie Mýtnik III pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. V súčasnosti sa nachádza v zahraničí.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a dňa 9. augusta 2021 vydal na M. V., obvineného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz," uviedla Kudjaková. Informáciu priniesol portál tvnoviny.sk.

"Do dnešného dňa nebolo obvinenému doručené na adresu trvalého pobytu uznesenie o vznesení obvinenia ani upovedomenie o termíne výsluchu, bol aj napriek tomu kontaktný a súčinný s vyšetrovateľkou. Bola podaná aj žiadosť o vykonanie výsluchu formou videokonferencie, čo je štandardný spôsob vypočutia svedka alebo obvineného, keď žije v zahraničí. Na vydanie medzinárodného alebo európskeho zatýkacieho rozkazu preto nie je daný žiadny zákonný dôvod," zareagoval pre TASR obhajca Miroslava Výboha Ondrej Laciak.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil minulý týždeň v rámci akcie Mýtnik III dovedna osem osôb z korupčnej trestnej činnosti. Medzi obvinenými je okrem podnikateľa aj bývalá prezidentka Finančnej správy (FS) SR Lenka Wittenbergerová či bývalý štátny tajomník Radko Kuruc. Obvinený je aj bývalý šéf FS František Imrecze a jeho zástupca Daniel Čech.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.