Väčšina nových prípadov je importovaná a šíri sa v rodinách. Napriek tomu nový covid automat sprísni od pondelka vo viacerých okresoch pravidlá pre prevádzky.

Nový covid automat zabraňuje plošnému zatváraniu prevádzok, k akému Slovensko pristupovalo počas prvej či druhej vlny pandémie. Aj v bordovej fáze, teda v druhom stupni ohrozenia, sa plne zaočkovaní najedia za určitých obmedzení vnútri.

Covid automat necháva na prevádzkach, koho obslúžia. Môžu sa rozhodnúť len pre kompletne zaočkovaných alebo prístup povoliť aj otestovaným a tým, čo covid prekonali za ostatných 180 dní (skratka pre túto skupinu je „OTP“). Keďže tieto dve možnosti predstavujú menšie epidemické riziko, budú mať prevádzky voľnejšie pravidlá.

Ak sa rozhodnú obslúžiť aj nezaočkovaných, regulácie budú prísnejšie. Prevádzkovateľ alebo organizátor si musí v danú dobu vybrať len jednu možnosť. Koaličné hnutie Sme rodina však uviedlo, že „režim“ budú môcť prevádzky meniť aj počas dňa. Má sa tým zabrániť diskriminácii nezaočkovaných.

Podľa virologičky Tatiany Betákovej zo Slovenskej akadémie vied nedáva takáto častá zmena zmysel. Podľa najnovších zistení môžu v určitej miere vírus šíriť aj očkovanci. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže preto dôjsť ku komunitnému šíreniu medzi neočkovanými osobami. Nelogicky vyznieva dané opatrenia aj z pohľadu predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského. Deľbu ľudí na očkovaných, tých, čo covid prekonali a neočkovaných s testom považuje za nebezpečnú.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.