Poľské médiá môžu mať vlastníkov len z európskych štátov, hlása novela poľského mediálneho zákona. Po búrlivom dni v snemovni aj v uliciach ju schválila dolná komora parlamentu a čaká sa na postoj senátu, kde má tesnú väčšinu opozícia. Sporná novela bola poslednou kvapkou dlhodobých sporov v koalícii a strana Dohoda napokon opustila vládu, čím ju pripravila o väčšinu. Kritici namietajú, že zákon je namierený proti televízii TVN, ktorá je kritická k vláde a vlastnia ju Američania. Tí sú však jedným z najbližších spojencom Poľska.

Po hektickom dni dolná komora poľského parlamentu, Sejm, schválila tesnou väčšinou novelu mediálneho zákona. Za novelu hlasovalo 228 poslancov, 216 bolo proti a desať sa zdržalo. Zákon bol skúškou vládnej koalície, ktorú opustila menšia strana Dohoda s 12 poslancami. Vláda tým prišla o krehkú väčšinu v Sejme, zákon však aj tak prešiel.

Novela teraz smeruje do senátu, hornej komory parlamentu, kde má tesnú väčšinu opozícia. Ak zákon odmietne, Sejm ju môže prehlasovať, ale potreboval by absolútnu väčšinu zo 460 poslancov. To môže byť vzhľadom na už menšinovú vládu problém.

Zákon vyvolal rozsiahle protesty

Proti novele v utorok večer protestovali v takmer stovke poľských miest a dedín tisíce ľudí. Zákon zakazuje vlastníctvo médií subjektom s pôvodom mimo Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý predstavujú členské štáty EÚ plus Island, Nórsko a Lichtenštajnsko.

Protestujúci a opozícia namietajú, že je namierený proti najväčšej súkromnej televíznej stanici TVN24, ktorú vlastní  mediálna spoločnosť z USA a ktorá je kritická k vláde. Ľudia niesli transparenty s heslami ako "Slobodné médiá, slobodní ľudia, slobodné Poľsko". Spolu 750 editorov a redaktorov podpísalo otvorený list proti zákonu. „Ak vláda umlčí jedno nepohodlné médium, podobný osud čaká aj ďalšie. Tento boj nesmieme vzdať,“ píše sa v liste.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.