Na Slovensku vychádza maďarská LGBT publikácia pre deti, v súvislosti s ktorou premiér Viktor Orbán hovoril o prekročení čiary a ktorú maďarská poslankyňa Dóra Dúróová roztrhala. Slovenské deti si budú môcť prečítať o jeleňovi bez pohlavia alebo lesbickej kráľovnej aj vďaka prostriedkom zo štátnej kasy.

Rodovo neutrálny jeleň, lesbická snehová kráľovná alebo rómska Popoluška. Aj to sú postavy z detskej knihy Rozprávka pre každého, ktorá vlani zatriasla najvyššími poschodiami maďarskej politiky.

Cieľom vtedy nového zväzku z dielne dvojice maďarských lesbických autoriek Dorottye Redaiovej a Boldizsar Nagyovej zo združenia Labrisz bolo údajne to, aby sa detská literatúra stala rozmanitejšou a oslovovala deti s otázkami prijatia diverzity už v ich ranom veku.

Kniha premieňa tradičné rozprávky do "progresívnejšej" podoby. Obsahuje celkovo sedemnásť príbehov s rodovo rozmanitými postavami, ktoré pochádzajú z rôznych etnických, náboženských a sociálno-ekonomických pomerov.

Autormi niekoľkých z nich sú priamo ľudia z LGBTQ komunity. Ide tiež o úplne prvú detskú knižku o LGBTQ ľuďoch v maďarskom jazyku. „Chceli sme dať hlas tým, ktorých často nepočuť,“ vysvetľuje editorka knihy.

Orbán hovoril o prekročení čiary

Tam, kde liberálna komunita videla detskú radosť a dúhový plamienok v ich očiach, konzervatívci identifikovali pavedecké naratívy, indoktrináciu tých najmenších a sexualizáciu ratolestí, ktoré majú na otázky tohto charakteru ešte zopár rokov času.

Jedna z poslankýň parlamentu Dóra Dúróová z vedenia nacionalistického hnutia Naša Vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) knihu dokonca roztrhala, následne časti z nej skartovala a nazvala ju „homosexuálnou propagandou“.

Ticho neostal ani predseda vlády Viktor Orbán: „Maďarsko je trpezlivá a tolerantná krajina, pokiaľ ide o homosexualitu. Existuje však červená čiara, ktorú nemožno prekročiť, a takto by som zhrnul svoj názor: Nechajte naše deti na pokoji,“ odkázal.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.