Policajný prezident Peter Kovařík si stojí za rozhodnutím prerušiť zásah policajnej inšpekcie proti Národnej kriminálnej agentúre. Chybu vidí vo vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej. Situáciu využil opozičný líder Peter Pellegrini a vyzval policajného prezidenta na odstúpenie. Ostatný týždeň pritom svedectvá kajúcnikov o rozsiahlej korupcii za vlády Smeru nekomentoval.

Kompetenčné spory medzi policajnými zložkami pokračujú. Šéf polície je preto pod tlakom a za ostatné týždne sa dostal do centra pozornosti médií pre dve udalosti – zastavenie zásahu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) počas akcie v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) a reakciu polície na protesty proti očkovaniu spred dvoch týždňov.

Kovařík tvrdí, že vyšetrovateľka špeciálneho tímu ÚIS Diana Santusová porušila interné predpisy a nemala na zásah proti NAKA povolenie od kompetentnej osoby. Policajný prezident zdôraznil, že o zásahu musel rozhodnúť rýchlo. Bol vtedy na dovolenke v Chorvátsku.

"Keď som sa o prebiehajúcom zásahu dozvedel, dal som si preveriť jeho zákonnosť. Od riaditeľa ÚIS som sa dozvedel, že to povolila vyšetrovateľka Santusová, ktorá to mala odsúhlasené od nekompetentnej osoby," opísal. K informáciám sa podľa jeho slov dostal až po dvoch hodinách, pretože vyšetrovateľka nekomunikovala. "Nemohol som nechať zásahovú jednotku konať. Ak by došlo napríklad k streľbe, bol by som braný na zodpovednosť ja. Dal som preto pokyn, aby sa zásah prerušil, kým sa nedozvieme, čo sa tam deje," vysvetlil.

Kovařík zároveň odmietol obvinenia zo strany politikov o manipulovaní s obvinenými v kauze Očistec a Dobytkár. "Všetko nech sa preverí zákonným spôsobom, a to aj činnosť ÚIS. Mám informáciu, že Santusová oklamala svojho nadriadeného a keby postupovala, ako mala, tak tu teraz nie sme," dodal policajný prezident. Keď sa Kovařík od riaditeľa ÚIS dozvedel, že zásah je zákonný, umožnil jeho dokončenie.

Santusová: Policajný prezident zavádza a zakrýva svoje chyby

Vyšetrovateľka Santusová obvinila Kovaříka zo zavádzania a zakrývania svojho protiprávneho konania. Uviedla to v liste, ktorý poslala trom najvyšším štátnym predstaviteľom a viacerým poslancom.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.