Vyzerá to tak, že pravidlá sa budú musieť dolaďovať za pochodu.

Nedávno som bol na návšteve chorého v nemocnici. Pred vstupom do oddelenia visí ceduľa, že vstup je povolený len zaočkovaným. Otázka zdravotnej sestry znela: Ste zaočkovaný? Áno, odpovedal som. Dvere sa mi otvorili a vstúpil som.

Nedalo mi to a zisťoval som, či na dobré slovo púšťajú bežne. Púšťajú. Nie preto, že by si zľahčovali robotu. Jednoducho preto, že identitu návštevy nesmú kontrolovať. Darmo im ukážete potvrdenie o zaočkovaní, ak nevedia, kto ste, lebo občiansky preukaz od vás žiadať nemôžu.

Toto mi napadlo ako prvé, keď som sa dozvedel o novom covid automate, ktorý v utorok schválila vláda. Stojí na kontrole ľudí. Budú schopní, trebárs, prevádzkovatelia reštaurácií kontrolovať svojich potenciálnych zákazníkov? Budeme sa môcť kontrolovať navzájom, keďže prevádzkovateľ reštaurácie sa stane inde zákazníkom, ktorého budú kontrolovať iní?

Po správnosti treba na kontrolu covid pasov overovaciu aplikáciu. Ak ju kontrolujúci nemá, nedokáže rozpoznať, či je potvrdenie pravé. Koľko podnikov takúto aplikáciu skutočne má a kontroluje ňou? Ak chceme uplatniť výhody pre prevádzkovateľov, ktorí budú kontrolovať covid pasy, kto bude kontrolovať, či to robia správne a neostanú len pri zbežnom pohľade na list papiera alebo obrazovku mobilu?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.