V pondelok sa spojili tri veci. Reálna klimatická zmena a jej nežiaduce prejavy, nová správa expertov OSN a tradičná panika pri informovaní o budúcnosti planéty.

Človek zohráva dôležitú a jednoznačnú úlohu pri otepľovaní planéty, píše sa v novej správe Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC), ktorá patrí pod OSN. S pravdepodobnosťou na úrovni 90 percent je podľa IPCC ľudstvo zodpovedné za topenie ľadovcov.

V správe sa dočítame, že v súčasnosti je na Zemi o 1,1 stupňa Celzia teplejšie ako v 19. storočí. Experti z IPCC varujú, že do roku 2030 by rozdiel mohol stúpnuť až na 1,5 stupňa Celzia. Ostatných päť rokov bolo najteplejších od začiatku meraní (1850), strojnásobilo sa tempo stúpania hladiny morí, vlny horúčav sú intenzívnejšie a častejšie.

Tak by sa dali zosumarizovať závery rozsiahlej správy, len jej zhrnutie má cez 40 strán. Základný prehľad v dokumente ponúka napríklad BBC.

Najviac pociťujeme zmeny v kolobehu vody, dlhé obdobia sucha sa striedajú s intenzívnymi lejakmi a povodňami. "V dôsledku zvyšujúcej sa globálnej teploty totiž rastie aj teplota povrchových vôd morí a oceánov. Do zemskej atmosféry sa dostáva viac vodnej pary a atmosférické procesy získavajú na dynamike. Ak sa vytvoria vhodné poveternostné podmienky, môže v krátkom čase spadnúť veľké množstvo atmosférických zrážok," hovorí klimatológ Pavel Matejovič.

Čo proti klimatickej zmene robíme

Namerané vyššie priemerné teploty, rekordne teplé letá a sucho trápiace poľnohospodárov sú neodškriepiteľné dôkazy klimatickej zmeny. Rovnako je mnoho dôkazov o tom, že k nej prispieva človek. Parížska klimatická dohoda vo svete, Európsky zelený dohovor (Green Deal) v EÚ a konkrétne kroky na národnej úrovni sú odpoveďou.

Pred mesiacom Európska komisia predstavila klimaticko-energetický balíček s názvom Fit for 55, ktorý obsahuje konkrétne opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent oproti roku 1990.

Ambiciózny cieľ prinesie rozsiahle zmeny, ktoré sa premietnu do spôsobu života aj peňaženiek. Emisné povolenky uvalené na dopravu a bývanie pocítia najviac chudobnejší Slováci – auto a rodinný dom sa môžu stať luxusom. Zákaz spaľovacích motorov výmenou za dotovanie veľkých SUV elektromobilov nie je podľa ekonóma a politológa Zsolta Gála správnou cestou a môže vyvolať veľké spoločenské napätie. Viac o tom Štandard písal tu.

V skratke, svet, a dupľom Európa, nie je nečinná a výzvy na konanie sú kopaním do otvorených dverí. Plány sú veľké, ekonomické dôsledky ešte väčšie a zelenej politike sa postupne podriaďuje celé hospodárstvo.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.