Proti novému koronavírusu sa očkujú zvieratá na farmách a v zoologických záhradách. Podľa niektorých odborníkov to nestačí a mali by sa do očkovania zahrnúť aj domáce zvieratá. Nákaza od majiteľov je totiž u nich bežná. Iní upozorňujú, že zvieratá túto nákazu zvládajú bez problémov a prípady prenosu SARS-CoV-2 z domácich miláčikov na človeka nie sú známe.

Delta variant prvýkrát zachytený v Indii sa pre svoju infekčnosť stáva svetovo dominantným. Spoločne s nakazenými a hospitalizovanými pribúdajú aj úmrtia. Odborníci však upozorňujú, že pred koronavírusom treba chrániť aj zvieratá. Nechať vírus voľne cirkulovať v zvieracej ríši by sa vraj spätne mohlo vypomstiť aj ľudstvu.

„Najväčšie riziko, ktoré by mohlo nastať v rámci existujúcej pandémie, je, ak by terajší koronavírus prešiel späť na zviera, znovu tam cirkuloval a vrátil sa potom zase na človeka. Dostal by totiž nové znaky, ktoré by mohli prekonať existujúcu ochranu alebo imunitu. Razom by sme sa opäť stali vnímavými v plnej miere,“ uviedol v rozhovore pre Lidové noviny vakcinológ Marek Petráš, prednosta Ústavu epidemiológie a bioštatistiky 3. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity.

V minulosti sa už stalo, že sa chrípkový vírus vrátil do zvieracej ríše. Takáto mutácia je následne smrtnejšia a nebezpečnejšia pre ľudí. Podľa vakcinológa ešte nevieme, či je niečo také možné aj pri koronavíruse.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.