Neústupnej kultúre rušenia neušiel ani kameň, ktorý ležal na pôde Wisconsinskej univerzity. Tamojší černošskí študenti ho dali odstrániť, pretože bol podľa nich rasistickým pamätníkom. Takmer pred sto rokmi ho totiž miestne noviny nazvali prezývkou, ktorá je dnes považovaná za urážlivú.

Wisconsinská univerzita dala z univerzitného areálu v meste Madison odstrániť 70-tonový kameň. Spravila tak na sťažnosť Černošskej študentskej únie. Tá argumentovala, že skalu v miestnych novinách takmer pred 100 rokmi nazvali nevhodným názvom.

Takzvaný Chamberlinov kameň bol oficiálne pomenovaný po geológovi Thomasovi Crowderovi Chamberlinovi, ktorý slúžil aj ako vedúci školy. V roku 1925 balvan osadili na pôdu univerzity. Ide o vzácny kus, starý asi dve miliardy rokov. Vedci predpokladajú, že skalu doniesli do Wisconsinu ľadovce až z Kanady.

Kde bol teda problém? V 20. rokoch minulého storočia existoval v Amerike nespisovný výraz pre tmavé kamene – tzv. Niggerrock. Tento slang použili aj miestne noviny Winsconsin State Journal pre dotknutý balvan v čase, keď ho osadili.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.