Vlani sa priznal k podpáleniu katedrály, ale na súd čakal na slobode. Kňaz poskytol migrantovi z Rwandy útočisko a bývanie. Podpaľač svojho dobrodinca napokon zabil a udal sa na polícii. Francúzsko zažíva štvrtý smrtiaci útok na katolíkov od roku 2016. Na politickej scéne to vrie.

Vo Francúzskom západnom okrese Vendée pri meste Nantes našli v pondelok mŕtveho kňaza Oliviera Maira. Vrah sa v pondelok sám prihlásil na polícii v Mortagne-sur-Sèvre. Naobed o tom informoval francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin na Twitteri a vydal sa na miesto hrozivého činu.

Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu je páchateľom 40-ročný rwandský migrant Emmanuel Abayisenga, ktorý prišiel do Francúzska v roku 2012. Vo svojich začiatkoch pracoval na farnosti, miništroval a cirkev mu poskytla ubytovanie. Vlani sa priznal k podpáleniu katedrály v Nantes, kde pracoval ako dobrovoľný kostolník.

Svoj čin oľutoval, ale prokurátor rozhodol, že bude vyhostený. Následne sa snažil o získanie občianstva, žiadal o pomoc diecézu a sťažoval sa na zdravotné problémy, ale nepomohlo mu to.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.