V Maďarsku sa aktuálne nachádza Tucker Carlson, moderátor najsledovanejšej americkej televíznej relácie Tucker Carlson Tonight. Milovaný aj neznášaný, prostoreký paleokonzervativec prišiel prednášať na študentský festival v Ostrihome, nakrúcať reportáže aj dokument o Maďarsku a urobiť rozhovor s premiérom Viktorom Orbánom. Maďarskému konzervatívnemu týždenníku Mandiner tiež poskytol rozhovor. Prinášame ho preložený do slovenčiny.

Hoci ste do Budapešti cestovali na vlastné náklady a nežiadali ste o honorár za prejav, maďarské ľavicové médiá sú už plné príbehov o tom, ako usporiadatelia festivalu za peniaze daňovníkov priviezli pravicového radikála. Čo vás do Maďarska priviedlo?

Mám 52 rokov, môj otec pracoval na ministerstve zahraničia a veľa sa angažoval počas studenej vojny. Z nášho pohľadu bolo Maďarsko a zvyšok strednej Európy oslobodené od socializmu, od sovietskej nadvlády, a to bol obrovský úspech. Ako mnoho Američanov som tomu naposledy venoval pozornosť v auguste 1991. Sovietsky zväz padol a my sme mali pocit, že je to obrovské víťazstvo. Ale pred pár rokmi som si všimol, že americká vláda, mimovládne organizácie, ľudia, ktorých som poznal vo Washingtone, útočia na Maďarsko. Pýtal som sa prečo? No, pretože premiér Viktor Orbán je proti demokracii. Aha, pomyslel som si, takže on je niečo ako autokrat? Tak som sa na to pozrel a ukázalo sa, že Viktor Orbán bol demokraticky zvolený v niekoľkých voľbách, o ktorých priebehu a výsledkoch nikto nepochyboval. Tiež sa ukázalo, že Viktor Orbán stál na čele maďarského odporu proti Sovietom.

Došiel som k záveru, že je v tom asi niečo viac, než čo som počul... Podvádza Viktor Orbán vo voľbách? Nie. Viktor Orbán jednoducho len odoláva snahám jedného miliardára, menovite Georgea Sorosa, o prestavbu svojej krajiny. V skutočnosti bráni demokraciu proti týmto absolútne nezodpovedným miliardárskym mimovládnym organizáciám a niektorým vládam na Západe. V skutočnosti bojuje za demokraciu, proti silám, ktoré sa ju snažia podkopať. To bolo to najzaujímavejšie, čo som za dlhú dobu počul, a chcel som sa o tom presvedčiť na vlastné oči.

Viete, ja verím v demokraciu, suverenitu a sebaurčenie. Pre mňa ako pre Američana je to kľúčové nielen pre moje vnímanie vlády, ale aj pre vnímanie seba samého. Nemyslím si, že by nejaké mimovládne organizácie mali určovať, ako má byť ktorá krajina riadená. Myslím, že by to mali určovať ľudia, ktorí v tej krajine žijú. Keby napríklad obyvatelia Mali chceli do zákona presadiť myšlienku, ktorá sa mi nepáči, je to tak trochu ich vec, nie moja. Ja jednoducho verím v koncept demokracie a samosprávy. Preto sme tu, aby sme sa tým zaoberali.

Spomenuli ste Georgea Sorosa. V Maďarsku si ľavica myslí, že Sorosa si vymyslel Orbán, ale zdá sa, že sa na neho hnevá aj americká pravica.

Presne tak, a mnohí na pravici boli šikanovaní, aby o Georgi Sorosovi mlčali, pretože kritizovať nejakého postaršieho miliardára je snáď akási bigotnosť alebo čo. Nie je! A, mimochodom, nejde len o Sorosa. Soros je síce najznámejší, ale v Spojených štátoch aj na medzinárodnej scéne sú najrôznejší oligarchovia, ktorí majú neprimeraný vplyv na to, ako sú riadené údajne demokratické vlády. V demokraciách, akou je Amerika, je to veľmi jednoduché: volíte si ľudí, ktorí robia to, čo by ste robili vy, keby ste mali čas zaoberať sa politikou. To je celý náš systém. A v posledných tridsiatich rokoch ste boli svedkami vzostupu celých veľkých skupín ľudí, ktorí majú vplyv na vládu len preto, že sú bohatí.

To je hrozba pre demokraciu. Aj keby moja vlastná žena mala desať miliárd dolárov a začala Američanom hovoriť, akú majú mať krajinu, povedal by som jej: Ja ťa mám rád, súhlasím s tebou, ale toto nie je náš systém. Ľudia by si mali vládnuť sami, to je celý prísľub demokracie. Soros má obzvlášť deštruktívny a toxický svetonázor, ktorý sa snaží zničiť existujúcu formu vlády, putá, ktoré spájajú ľudí prostredníctvom rodín.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.