Vo svetle znižujúcej sa efektivity vakcín proti novému delta variantu koronavírusu sa naplno rozbehla debata o podávaní tretej dávky očkovacej látky. Kým premiant Izrael aplikoval už stovky tisíc dodatočných dávok, slovenská stratégia sa zatiaľ nemení. Medzinárodné organizácie sú skeptické a obracajú pozornosť na rozvojové krajiny, ktoré nemajú možnosť poskytnúť ani základné dávky.

Delta variant mení pravidlá hry. Vieme totiž, že znižuje účinnosť očkovacích látok. Podľa dát z Veľkej Británie chráni vakcína od Pfizer pred symptomatickým priebehom ochorenia na 88 percent a očkovacia látka od AstraZeneca na 67 percent.

Štúdia publikovaná v auguste zas ukázala, že pred symptomatickým priebehom chránia vakcíny na 59 percent. Podľa čísiel z Izraela však chráni látka od konzorcia Pfizer/BioNTech pred symptomatickou nákazou na 39 percent.

Hoci sú čísla z Izraela a Veľkej Británie odlišné, zhodujú sa v dvoch veciach: indický variant výrazne znižuje ochranu pred symptomatickým covidom a vakcíny stále spoľahlivo chránia pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom ochorenia. Vakcína od Pfizer/BioNTech chráni proti vážnemu stavu na 91 percent a proti hospitalizácii na 88 percent. 

Aj očkovaní vírus prenášajú, avšak menej

Predpovede vývoja pandémie sťažil fakt, že očkovaní tiež môžu prenášať koronavírus. Viacero nerecenzovaných štúdií upozornilo, že virálna nálož u nakazených očkovancov aj neočkovancov je rovnaká. S takýmito závermi nesúhlasia niektorí odborníci.

„Prítomnosť samotnej RNA vírusu na sliznici nehovorí nič o tom, či je daný človek aj infekčný a nakoľko môže vírusy prenášať. Hovorí len o množstve vírusových častíc v nose či v hrdle daného človeka. Oveľa dôležitejšie je zistenie, že u očkovaných klesá množstvo vírusov na slizniciach podstatne rýchlejšie ako u neočkovaných, čo svedčí o tom, že očkovaní sú po infekcii podstatne menej infekční ako neočkovaní, teda, že očkovanie významne bráni aj šíreniu vírusu,“ oponuje lekár Peter Visolajský. 

Singapurské dáta naznačujú, že virálna nálož je pre oba typy ľudí rovnaká len dočasne. Po prvých šiestich dňoch začne účinkovať vakcína a u očkovancov dôjde k oveľa rýchlejšiemu poklesu vírusovej nálože ako u neočkovaných. Očkovaní nie sú podľa zistení infekční po deviatich dňoch v porovnaní s neočkovanými, ktorým to potrvá aspoň 16 dní.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.