Americká konzervatívna hviezda Tucker Carlson nadväzoval v maďarskom Ostrihome vzťahy so stredoeurópskymi konzervatícami. Štandard bol pri tom.

Tucker Carlson je americká mediálna hviezda prvej kategórie. Jeho diskusie sú tunajším pomerom dosť vzdialené, jeho meno je v podstate u nás neznáme, ale pre Štandard je od nášho vzniku cenným zdrojom informácií a sledovaným komentátorom. Jeho relácie sa vysielajú každý pracovný večer, v priemere má takmer štyri milióny divákov. Tucker Carlson je americký tradičný konzervatívec. K týmto názorom dospel istým vývojom a o politike si dnes v podstate myslí to isté, čo dlhodobo písal Patrick Buchanan. Carlson je iná generácia. Má 52, bohatý životopis, pochádza z dobre situovanej rodiny, s manželkou vychováva štyri deti.

Sme pri reštaurácii s hotelom, na začiatku Széchenyi tér v centre Ostrihomu, 300 metrov od tribúny, kde o chvíľu americký komentátor vystúpi. Zhovárame sa s Rodom Dreherom, u nás už dobre známym americkým novinárom, ktorého spoznáte podľa zježenej štice a hrubého rámu okuliarov. Rod nám pred pár týždňami hovoril, ako mu volal Carlson, že chce prísť urobiť rozhovor s Orbánom, potreboval trochu poradiť. Už pár mesiacov je na pobyte v Budapešti. Dreher si Slovensko obľúbil, keď spoznal príbeh Tomislava Kolakoviča a našej tajnej cirkvi. Jeho knihu onedlho vydá v slovenskom preklade Postoj. Voľne debatíme, Dreher s úsmevom krúti hlavou nad ochrankou a čiernym autom s húkačkou, ktorá sprevádza Tuckera Carlsona. Keď konečne vyjde von, je uvoľnený, usmiaty, ochrankárov má síce viac ako náš premiér, ale bez problémov sa dáme do reči.

O Slovensku toho veľa nevie, vlastne ani o Maďarsku, ako párkrát zdôrazní, ale cíti sa tu dobre. Človek cíti, že podobne ako nebohý Roger Scruton, John Finnis či Rod Dreher sem prišiel načerpať energiu. Dobre sa tu cíti, prehodíme pár viet o jeho relácii a programe Do kríža. Je vychovaný, povie, že o Slovensku počul dobré veci, zasmejeme sa, že najbližšie bol k našej krajine na moste Márie Valérie, ktorý spája Ostrihom a Štúrovo.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.