Zápas o rodičovský dôchodkový bonus ide do neľahkého finále. Vladimír Palko reaguje na najnovšie námietky voči návrhu Krajniakovho ministerstva.

Zápas o presadenie rodičovského dôchodkového bonusu postúpil do finále. Bonus znamená, že pracujúce deti môžu prispieť svojim rodičom – dôchodcom čiastkou, ktorá predstavuje 5 percent ich odvodov, každému rodičovi po 2,5 percenta. Pritom tým deti nijako neohrozujú výšku svojho vlastného budúceho dôchodku. Ten sa im bude počítať rovnako ako doteraz.     

Rodičovský bonus bol už pred pol rokom po prekvapujúco rýchlom politickom rozhodnutí vo vládnej koalícii zakotvený v slovenskej ústave, preto minister sociálnych vecí Milan Krajniak už nenavrhuje ústavný zákon o dôchodkoch. Teraz už treba len novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá bude obsahovať aj návrh rodičovského bonusu. Tá novela je napísaná a Krajniak informoval, že ministerstvo ju predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Ale pripravme sa na to, že to bude ťažké.

Treba zohnať už iba 200 miliónov

Po Krajniakovej tlačovke sa neprajné médiá sústredili na to, čo to bude stáť. Písali o „sekere“ 200 miliónov. Informáciu o nákladoch na bonus treba upresniť. Suma vynaložená ročne na bonus bude 650 miliónov eur. Krajniakovo ministerstvo sa veľmi slušne popasovalo s úlohou pokryť túto sumu z vlastných zdrojov. Jednak v tomto roku klesli výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky v dôsledku zvýšenej úmrtnosti pre pandémiu koronavírusu. Jednak ministerstvo navrhuje zvýšiť príjmy zrušením stropu, do ktorého fyzické osoby platia odvody. Týka sa to čosi vyše 40-tisíc pracujúcich s najvyššími príjmami nad 7 700 eur mesačne.

Tieto dve položky, jedno zníženie výdavkov a jedno zvýšenie príjmu, znamenajú pokrytie dvoch tretín z oných 650 miliónov. A tak zostáva už iba 200 miliónov, ktoré by ministerstvo chcelo pokryť zo zdrojov, ktoré sú mimo neho.

Suma 200 miliónov nie je z hľadiska štátneho rozpočtu nijako dramatická. Za mediálnymi nárekmi okolo nej treba vidieť politiku. Nie 200 miliónov, ale samotná myšlienka bonusu je pre kritikov podstatná. Vláda pokojne zrušila bankový odvod, čím zmizlo 300 miliónov príjmu, a sľubuje zvýšiť odvody do II. piliera na 6 percent, čo zvyšuje výdavky takmer o 200 miliónov. Tak to máme spolu takmer pol miliardy a nikto nenariekal kvôli sekerám. Tak kto má prednosť? Banky či rodiny?

Politická nevôľa

Už sme zvyknutí na to, že rodičovský bonus je pre niektorých vládnych politikov neželané dieťa a priazni sa neteší ani v radoch opozície. Po ministrovom oznámení minulý týždeň sa ukázal paradox. Zavedenie rodičovského bonusu je predsa v programovom vyhlásení vlády. Jeho zakotvenie do ústavy v novembri podporilo vyše 90 poslancov vládnej koalície. Dnes však nie všetci z nich sú ochotní podporiť novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by dotiahla realizáciu bonusu do konca.

(viac…)
Najnovšie autorské články