Venezuela oznámila, že škrtne zo svojich bankoviek šesť núl. Tento štát je dobrou ilustráciou toho, ako môže zlá hospodárska politika ničiť ekonomiku. Inflácia nie je dobrým nástrojom na riešenie problémov a v konečnom dôsledku vždy spôsobí škody. Toto ponaučenie platí aj pre Európu.

Možnosti politikov ničiť ekonomiku vlastnej krajiny sú veľké. Diskusie o prospešnosti toho či onoho opatrenia môžeme, samozrejme, viesť v každom štáte. Niektoré štáty však ukazujú ničivú schopnosť nesprávnej hospodárskej politiky obzvlášť plasticky. Venezuela je príkladom par excellence.

Venezuelská centrálna banka minulý týždeň oznámila, že od októbra škrtne na svojich bankovkách šesť núl. Ide o praktické opatrenie, ktoré má zjednodušiť život v situácii nekontrolovanej hyperinflácie. Bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou aktuálne v obehu je milión bolívarov, v obehu ich však je málo. Pritom aj na nákup základných potrieb je potrebných týchto bankoviek väčší počet. Napríklad päťlitrová fľaša vody stojí 7,4 milióna bolívarov, v prepočte o čosi viac ako 1,5 eura.

Venezuela: Štedrá príroda, no chudobní ľudia

Venezuela má mnoho predpokladov na ekonomický úspech. Krajina má bohatstvo prírodných zdrojov, najmä ropy, ale tiež železnej rudy či diamantov. Stabilné teplé podnebie je vhodné pre poľnohospodárstvo vrátane pestovania exportných plodín, ako je káva, kakao či cukrová trstina. Čo chýba, je politická stabilita a zmysluplná hospodárska politika.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.