Výtvarník Peter Kalmus sa na slávnostnom ceremoniáli Matice slovenskej, kde odhaľovali bustu Alexandra Dubčeka, dostal do konfliktu. Mali ho napadnúť a na krátky čas mal byť v bezvedomí. Matica slovenská však hovorí výtržnostiach "neznámej osoby".

V Martine sa v stredu konalo odhalenie busty Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Na slávnosti sa zúčastnil aj výtvarník Peter Kalmus, ktorý, ako informoval .týždeň, prišiel vyjadriť svoj nesúhlas.

Pre .týždeň Kalmus uviedol, že na transparente mal mená piatich ľudí, ktorí zomreli v dôsledku takzvaného obuškového zákona, ktorý Dubček inicioval a hlasoval zaň. Podľa vlastnej výpovede vyčkal do momentu, keď chceli dať pred bustu vence a rozprestrel tam transparent, čím bránil kladeniu kvetov. Následne sa podľa jeho slov naňho vrhli ľudia a začali mu transparent trhať z rúk.

Kalmus uviedol, že to považoval za svoj majetok a bránil si ho. Priznal, že jednej osobe dal facku. Reakciou mal byť úder do hlavy. Účastníci zhromaždenia následne vytlačili Kalmusa mimo pozemok národnej ustanovizne. Kalmus tvrdí, že po utŕženej rane zostal chvíľu v bezvedomí a po precitnutí si zavolal záchrannú službu, ktorá privolala políciu. Ošetrili ho v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) a ešte v ten deň prepustili domov.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.