Ulica sa radikalizuje, aj z náznakov sa stávajú symboly a polícia veľmi nevie, čo robiť. Existuje pritom stredná cesta, ako sa tomu postaviť.

Problém má politické riešenie. Matovič s Hegerom nedokázali včas vybudovať širšiu konsenzuálnu koalíciu s opozíciou, ktorá by tlmila okrajové póly. Bola to ich zodpovednosť, najmä keď sa popularita ich strany prudko prepadla, ale keďže po voľbách vedú rovnako ostré a rovnako osobné konflikty ako pred voľbami, nebolo to možné.

Ostáva druhá možnosť, viesť vakcinačnú politiku tak, aby nevyvolávala silné protesty. Tlmiť ich prístupom aj zámermi. Heger i Matovič si pritom môžu byť istí, že ak v niečom naoko ustúpia ľuďom, ktorí sa nechcú štepiť alebo sa očkovania obávajú, vyvolá to agresiu na opačnej strane – medzi progresívcami.

Napriek tomu však iná cesta, ako prejsť týmto údolím, pre nich nie je.

Matovič tomu rozumie, dokazujú to tri veci. Jeho pokus o štepenie Sputnikom, jeho kritika liberálov, ktorí pracujú pre jeho vládu (Baťová, najnovšie „tupelo“), aj jeho snaha presviedčať namiesto donucovania (lotéria a stopka pre Lengvarského rýchly zákon).

Lenže Matovič zároveň dosahuje presný opak: Sputnik znemožnila jeho vláda, jeho minister a vláda dokázali odradiť aj tých, ktorí ho chceli, navyše Lengvarský koná samostatne (nielen pri vakcínach, ale aj v personálnej politike), má pritom tichú podporu Hegera. Matovič s nominantom svojej strany toho veľa nezmôže, aspoň zatiaľ. Do tretice, lotéria nebude veľmi fungovať, ako to vidíme všade vo svete, v New Yorku nezaberá ani to, keď ľudia dostávajú k prvej dávke sto dolárov, čo je ešte viac ako lotéria.

Ak nebude konať vláda, ulica začne viac tlačiť. Zodpovednosť za iniciatívu má vláda. Na Hegera sa spoliehať nemožno – zatiaľ hovorí každému len to, čo chce počuť, a neprekračuje pri tom čiary z kampane. Rozhodnutie by preto malo padnúť inde.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.