Je známe, že ženy zarábajú menej ako muži. Menej sa hovorí o tom, že ešte horšie sú na tom ženy-matky. Čo tak vypočítať, čo prináša spoločnosti matka s každým narodeným dieťaťom? A až potom uvažovať, akú reformu prijať?

Inštitút finančnej politiky zverejnil minulý týždeň analýzu s priliehavým názvom Koľko stojí jedno dieťa? Zbytočne sa nádejate, ak čakáte, že analytici ponúkli nejaké konkrétne číslo. Ukázali však, že dieťa je pre rodinu výdavkom. Jeho príchodu na svet tak môžu opodstatnene predchádzať aj ekonomické kalkulácie rodičov.

Pri úvahách o plodení potomkov by sme sa v spoločnosti nemali brániť hlbším ekonomickým zamysleniam, i keď rozhodnutia potom nesú politickú pečať. Teraz nejde o to, či štát pridá matkám po pôrode, podvihne nejaký prídavok alebo zvýši rodičom daňovú úľavu. Ide skôr o iný pohľad na deti, rodinu, ako to bolo doteraz zaužívané.

Prvý náznak takéhoto prístup sme pobadali v avizovanej dôchodkovej reforme ministerstva práce, kde sa uvažuje o rodičovskom bonuse. Ministerstvo ju stavia na odstránení nespravodlivosti, keďže v terajšom systéme dostávajú matky nižšie dôchodky ako bezdetné ženy. Z tohto uhla sa na dôchodky doteraz na Slovensku nikto nedíval.

Keby sme pátrali po príčinách, prečo matky dospievajú k nižším dôchodkom, dostali by sme sa k ich pracovnému životu. A práve toto spravil v spomínanej analýze Inštitút finančnej politiky. Priniesol konkrétne čísla.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.