Keď sú demonštrácie v Moskve alebo v Minsku a tamojšia polícia proti demonštrantom brutálne zakročí, nikto aspoň trochu súdny nebude argumentovať, že neboli povolené. Pre autoritatívny režim nie je nič jednoduchšie ako demonštrácie neustále zakazovať. Na Západe ani na nepovolenej demonštrácii nemá policajt zasahovať s neprimeranou brutalitou.

Keď sa scény s policajným násilím odohrávali teraz cez víkend v Berlíne, boli sme v českých médiách tejto debaty úplne ušetrení. Demonštrácie proti karanténnym opatreniam a výhľadovo proti nátlaku nechať sa zaočkovať najskôr úrad zakázal a súd tento zákaz potvrdil. Vraj z obáv, že demonštranti nebudú dodržiavať hygienické nariadenia, a prispejú tak k šíreniu vírusu. Týždeň predtým oslavovalo v centre Berlína 65-tisíc ľudí LGBT slávnosť Christopher Street Day, všetci bez 1,5-metrových rozostupov a podstatná časť bez rúšok. To neprekážalo. Homosexuálom a ich priaznivcom sa asi koronavírus radšej vyhýbal.

Cez týždeň sa koronavírus spamätal, takže demonštrácie sa museli zakázať. Namiesto toho, aby sa kritici lockdownu zhromaždili na jednom mieste, hrali sa celý deň v Berlíne na mačku a myš. Polícia bola s pribúdajúcim časom vynervovaná a tiež agresívnejšia. Niektoré scény by človek v západnom meste počas nenásilnej demonštrácie doteraz nečakal: príslušníci polície sa síce zaobišli bez obuškov, ale často jednotlivých demonštrantov brutálne strhávali na chodník, prikľakávali v pomere traja na jedného, ruky do pút a dávali ich do policajných dodávok (napríklad tu). Do ďalších ľudí aspoň strkali rukami, revali na nich, striekali im do očí slzný plyn.

Oficiálne zadržali okolo tisíc ľudí. To je pri policajnom odhade päťtisíc demonštrantov neuveriteľne vysoký počet, kam sa hrabú naše VB a ŠtB. Pri porovnateľne veľkých demonštráciách v Prahe na sklonku 80. rokov prekročil počet zadržaných málokedy stovku.

Z Berlína sú teraz zábery, na ktorých policajt dá ranu do hlavy odhadom dvanásťročnému chlapcovi, ktorý kľačí pri svojej spacifikovanej matke a nevie, ako jej pomôcť. Existuje svedectvo, prečo má iný demonštrant takú zakrvavenú tvár. Svedectvo nepochádza len tak od niekoho, ale od známeho profesora histórie na Humboldtovej univerzite Jörga Baberowského.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.