Politici odsudzujú devastáciu či vandalizmus na kultúrnych a sakrálnych pamiatkach a veria v skoré vyšetrenie prípadov v centre Bratislavy. Viacerí tak reagovali na posprejovanie budov i pamiatok LGBT heslami v centre hlavného mesta. Bratislavská arcidiecéza uviedla, že vyčíňanie vandala spôsobilo nemalé škody a obnova budov bude náročná.

„Je to poľutovaniahodný čin, ktorý spôsobil nemalé materiálne škody. Bude náročné a veľmi prácne poškodené priečelia obnoviť. Vec vyšetruje polícia, komunikuje s vlastníkmi budov. Dúfame, že páchateľov nájde, a takýto vandalizmus sa už nebude opakovať,“ uviedol pre Štandard riaditeľ úradu Bratislavskej arcidiecézy Tibor Hajdu.

Dodal, že z cirkevných budov bol posprejovaný kláštorný kostol Milosrdných bratov, ale aj objekty uršulínok, františkánov, kapucínov a jezuitov.

Spomedzi politikov vandalizmus pamiatok v bratislavskom Starom Meste odsúdili napríklad predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová, poslanci Národnej rady SR Roman Foltin a Miroslav Žiak z SaS či exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa pôsobiaca v Hlase-SD Denisa Saková.

"Nemôžeme tolerovať ničenie historických pamiatok na Slovensku. Bez ohľadu na posolstvo, ktoré chcú autori posprejovaním odkázať, ide o čin, ktorý by mala promptne riešiť polícia. Historické budovy a pamiatky sú naším kultúrnym dedičstvom, ktoré by sme si mali vážiť a zanechať nepoškodené nasledujúcim generáciám," reagoval Foltin, ktorý je aj členom parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.