Tajomník biskupov USA končí, bol na gay zoznamke. James Martin ho bráni

5645452928_f8839a684d_k Biskup Los Angeles Jose Gomez. Foto: Thank YOu (21 Millions +) views/flickr.com

Monsignor Jeffrey Burrill rezignoval na pozíciu generálneho tajomníka Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov. Na päťročné obdobie ho pritom zvolili len minulý rok. Burrill, ktorého označovali za najvyššie postaveného kňaza v USA, tento post opustil v priebehu júla po mediálnych obvineniach, že navštevuje gay zoznamku.

Americká katolícka cirkev stále nevie nájsť dno a zo všetkých tých škandálov sa konečne odraziť. Prominentný kňaz používal aplikáciu Grindr, ktorá sa považuje na najväčšiu svetovú aplikáciu pre gejov a iné osoby v takzvanej komunite LGBTQ. S týmto tvrdením prišlo katolícke online médium The Pillar a odvoláva sa na verejne dostupné zdroje a dáta. Vďaka nim sa mu podarilo zistiť, že Jeffrey Burrill navštevoval gay bary a súkromné obydlia ešte predtým, než sa stal generálnym tajomníkom Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov. Jeho súkromný život ho pritom mal postaviť do konfliktu záujmov.

„Bol zapojený do viacnásobného nevhodného sexuálneho správania (sexual misconduct), zatiaľ čo vykonával dôležitú dozornú úlohu v súvise s reakciou katolíckej cirkvi na nedávne množstvo škandálov sexuálneho zneužívania a nevhodného správania,“ píše The Pillar a informuje, že bývalý generálny tajomník sa k obvineniam odmietol vyjadriť.

Predseda severoamerických biskupov José Gomez rezignáciu prijal a potvrdil, že dotyčný kňaz „sa dozvedel o nepríjemných správach z médií, ktoré naznačovali možné nevhodné správanie Mons. Burrilla.“

Podľa toho, „o čo sa s nami podelil, nezahŕňalo obvinenia z nevhodného správania sa voči mladistvým“, doplnil ďalej arcibiskup Los Angeles Gomez (na obr. vyššie) a dodal: „Avšak kvôli tomu, aby nás to nerušilo v každodennej práci konferencie, monsignor rezignoval.“

Zlomyseľná reakcia liberálov“ sa dala čakať, komentuje denník

Burrillov prípad je však pohoršujúci najmä niečím iným, čo má význam aj pre slovenského a európskeho pozorovateľa. Na Burrillovu obranu sa ozvali iní kňazi, napríklad známy jezuitský kňaz James Martin, ktorému nedávno napísal list aj pápež, ktorý tvrdí, že The Pillar použil „nemorálnu taktiku“, aby Burrilla vytlačil. Toto médium napadli aj na stránkach liberálneho National Catholic Reporter, akoby bolo možné brániť vysokopostaveného kňaza za nemorálne správanie.

Amerických katolíkov to, žiaľ, už neprekvapuje: „To, čo nasledovalo, bolo azda predvídateľné v americkej katolíckej cirkvi postihnutej polarizáciou a generačnými rozdeleniami: Prominentní liberáli pohotovo a zlomyseľne útočili na sprostredkovateľov informácií,“ komentoval Matthew Hennessey v denníku Wall Street Journal sériu textov, ktorá sa objavili na obranu „dvojitého života“ Jeffreyho Burrilla. Médium The Pillar obvinili z „honu na čarodejnice na vyštvanie kňaza-geja“, z „neetického správania a z homofóbnych narážok“ aj z toho, že „naznačilo spojenie medzi homosexualitou a pedofíliou,“ čo prekážalo Jamesovi Martinovi.

Čo to bude znamenať pre budúcnosť?

Táto udalosť „veští novú a ešte špinavšiu éru v americkom katolicizme“, čo vraj ešte viac prináša do cirkvi rozdelenie, obáva sa teológ Steve Millies. Každý je hriešnik a nik nemá taký osobný život, ktorý by vydržal také kritické mediálne vyšetrenie, aké podstúpil Jeffrey Burrill: „Pokiaľ nie je dôvod domnievať sa, že ublížil niekomu inému, som si istý, že nie je ma nič do jeho hriechov, rovnako ako moje hriechy nie sú vašimi. Ako katolík som povinný tomu všetkému veriť.“

Veľmi paradoxné tvrdenie. Zdá sa, že americká cirkev sa skôr potrebuje očistiť od sexuálnych škandálov a správanie ľudí ako Jeffrey Burrill vyvoláva stále pochybnosti. Našťastie v tomto prípade sám usúdil, že musí rezignovať a odísť, nie bojovať. Čo ale vedie kňazov ako James Martin, aby sa za neho postavili? To, čo Amerike chýba, je podľa viacerých silnejšia pozitívna iniciatíva a morálny hlas cirkvi. Zatiaľ stále prevláda opatrnosť a vysiľujúca polarizácia.

Niektoré médiá v tejto súvislosti upozornili, že väčšinu Američanov má znepokojovať bezpečnosť na internete. Aplikácia Grindr odmieta nenáležité zbieranie dát a tvrdí, že je „plne odhodlaná chrániť“ svojich používateľov. Pokračuje vo vyšetrovaní, aby zistila, „čo sa v tomto prípade skutočne stalo“. Dúfa, že tak dokáže zlepšiť ochranu používateľov, no myslí si, že „je ťažké niekoho ochrániť pred všetkými hrozbami“, ak je v hre „malá skupina motivovaných ideológov.“

Všetci máme v telefóne aplikácie, ktorých zber dát sme bezstarostne akceptovali, a to – vrátane anonymných zdrojov – už bežne používajú mainstreamové médiá, pripomenul Wall Street Journal. To však podľa neho odvádza pozornosť of hlavného posolstva investigatívneho článku o dvojitom živote popredného kňaza. Žurnalisti robili svoju prácu, neukradli dáta, a tak „útok na ich metódy alebo ich osobné ohováranie nezmenšuje nepríjemnú pravdu o ich článku ani o význame (tohto posolstva, pozn. red.).“


Ďalšie články