Monsignor Jeffrey Burrill rezignoval na pozíciu generálneho tajomníka Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov. Na päťročné obdobie ho pritom zvolili len minulý rok. Burrill, ktorého označovali za najvyššie postaveného kňaza v USA, tento post opustil v priebehu júla po mediálnych obvineniach, že navštevuje gay zoznamku.

Americká katolícka cirkev stále nevie nájsť dno a zo všetkých tých škandálov sa konečne odraziť. Prominentný kňaz používal aplikáciu Grindr, ktorá sa považuje na najväčšiu svetovú aplikáciu pre gejov a iné osoby v takzvanej komunite LGBTQ. S týmto tvrdením prišlo katolícke online médium The Pillar a odvoláva sa na verejne dostupné zdroje a dáta. Vďaka nim sa mu podarilo zistiť, že Jeffrey Burrill navštevoval gay bary a súkromné obydlia ešte predtým, než sa stal generálnym tajomníkom Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov. Jeho súkromný život ho pritom mal postaviť do konfliktu záujmov.

„Bol zapojený do viacnásobného nevhodného sexuálneho správania (sexual misconduct), zatiaľ čo vykonával dôležitú dozornú úlohu v súvise s reakciou katolíckej cirkvi na nedávne množstvo škandálov sexuálneho zneužívania a nevhodného správania,“ píše The Pillar a informuje, že bývalý generálny tajomník sa k obvineniam odmietol vyjadriť.

Predseda severoamerických biskupov José Gomez rezignáciu prijal a potvrdil, že dotyčný kňaz „sa dozvedel o nepríjemných správach z médií, ktoré naznačovali možné nevhodné správanie Mons. Burrilla."

Podľa toho, „o čo sa s nami podelil, nezahŕňalo obvinenia z nevhodného správania sa voči mladistvým“, doplnil ďalej arcibiskup Los Angeles Gomez (na obr. vyššie) a dodal: „Avšak kvôli tomu, aby nás to nerušilo v každodennej práci konferencie, monsignor rezignoval."

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.